Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Shuttersy w salonie w stylu skandynawskim

Shuttersy w skandynawskim salonie

Białe ściany, naturalne materiały i prostota to charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego – jednego z najlepiej rozpoznawalnych stylów we wnętrzach. Jego popularność nie wynika tylko z walorów estetycznych, ale też z praktyczności – jasna kolorystyka rozświetla pokój, co jest szczególnie ważne kiedy brakuje światła słonecznego.

Styl skandynawski – salon

Zanim zdecydujemy się na aranżację salonu w stylu skandynawskim, warto sobie uświadomić, że ten nurt istnieje już kilkadziesiąt lat i ewoluuje. Obecnie rozróżnia się kilka jego odmian: folkowy, gustawiański, new nordic, skandi chic i dark nordic. Różnią się one przede wszystkim kolorystyką oraz dodatkami. 

Co charakteryzuje wystrój skandynawski? Po pierwsze, jasne, neutralne kolory – biel, beż, jasne odcienie szarości i błękitu. Mocniejsze barwy zdarzają się, ale raczej tylko jako kolory dodatków. Wyjątkiem jest odmiana dark chic, która nie unika wyrazistych, ciemnych kolorów, takich jak antracyt, granat, kobalt czy szmaragdowa zieleń. 

Drugą charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest zastosowanie naturalnych materiałów – drewna, kamienia, wikliny, juty, lnu czy wełny. W skandynawskim salonie znajdziemy więc drewniane stoły, wiklinowe fotele, wełniane pledy, filcowe dodatki w skandynawskim stylu. Naturalne materiały dodają wnętrzu przytulności.

W skandynawskim wystroju oświetlenie stanowi istotny element. Salon jest rozświetlony dzięki dużemu oknu (często pozbawionemu firan), jasnym kolorom, ale także dzięki minimalistycznym, praktycznym lampom. Aranżacja salonu w stylu skandynawskim powinna to uwzględniać.

Minimalizm i praktyczność to zresztą inna charakterystyczna cecha skandynawskiego stylu – w salonie i nie tylko. Wnętrza są dobrze przemyślane, nie ma w nich zbędnych mebli ani ozdóbek. Nie może jednak zabraknąć wygodnej sofy, drewnianego stołu, regału i lampy podłogowej.

Pokój w stylu skandynawskim

Aranżacja okien w stylu skandynawskim

Jak już zostało wspomniane, okna w salonie skandynawskim powinny wpuszczać dużo światła słonecznego. Do skandynawskiego wystroju pasują więc firany i zasłony wykonane z jasnego, lekkiego, naturalnego materiału. Ważny jest również odpowiedni dobór kolorów. O ile lepiej wyglądają firany w skandynawskiej bieli, ewentualnie ecru, to w przypadku zasłon można zdecydować się na bardziej intensywną barwę, musi ona jednak współgrać z kolorami pozostałych dodatków.

Styl skandynawski to jednak często okno bez firan i zasłon. Jedynymi dekoracjami są wtedy postawione obok rośliny w nowoczesnych, geometrycznych donicach, ewentualnie inne dodatki w stylu skandynawskim. 

Shuttersy w salonie

Jeśli rezygnujemy z firan i zasłon, pojawia się problem – w jaki sposób ochronić salon przed nadmiarem słonecznego światła lub spojrzeniami sąsiadów? Świetnym rozwiązaniem są okiennice wewnętrzne. Dlaczego warto pomyśleć o shuttersach w salonie? Białe shuttersy o wąskich lamelach idealnie pasują do nowoczesnego salonu w skandynawskim stylu – zarówno jeśli chodzi wygląd, jak i funkcjonalność.