Aranżacja wnętrz dla początkujących, czyli zaprojektuj wystrój swojego mieszkania
Samodzielna aranżacja wnętrz może być bardzo ciekawym i kreatywnym wyzwaniem – nawet jeśli nie mamy doświadczenia w urządzaniu, to wybieranie elementów wyposażenia i dodatków dostarczy nam wiele radości. Sprawdźmy najważniejsze zasady projektowania wnętrz – przedstawiamy cenne wskazówki dla początkujących!
Planowanie przestrzeni i podział na strefy
Aranżację wnętrz warto rozpocząć od wydzielenia kilku najważniejszych stref, z których każda będzie pełnić nieco odmienną rolę. W projekcie warto uwzględnić:
- Strefę dzienną – może to być salon, duży pokój lub inne pomieszczenie, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu w ciągu dnia. Do tej strefy możemy również zaliczyć jadalnię i kuchnię.
- Strefę wypoczynkową – to przede wszystkim sypialnia, w której relaksujemy się po długim dniu, warto zatem zadbać o to, żeby zachęcała do odpoczynku i była utrzymana w stonowanych barwach. Według zasad projektowania wnętrz aranżacja sypialni nie powinna nas rozpraszać.
- Strefę wejściową – to z reguły hall, przedpokój lub wiatrołap, czyli pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy po przekroczeniu progu domu. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie, strefę wejściową można zaakcentować poprzez umieszczenie szafki na buty i wieszaka na kurtki na ścianie przy drzwiach.
- Strefę przechowywania – osobna garderoba to marzenie wielu osób, zwłaszcza pań. Jeśli nie możemy sobie na nią pozwolić, wykorzystajmy wnęki i stwórzmy szafy z drzwiami przesuwnymi. Przy odrobinie kreatywności zmieszczą się w nich nie tylko ubrania, ale również sprzęty AGD.
- Strefę pracy – popularność pracy zdalnej ciągle rośnie. Nie każdy jednak ma możliwość urządzenia w mieszkaniu osobnego gabinetu, dlatego strefa do pracy może być wydzielona w salonie lub sypialni. Wystarczy biurko oddzielone od reszty pomieszczenia np. regałem.
Dekoracja wnętrz – sprawdź popularne style aranżacyjne
Jak projektować wnętrza, jeśli sami nie mamy pomysłów? Warto zainspirować się znanymi stylami, które gwarantują świetną aranżację – funkcjonalną i estetyczną. Sprawdźmy najpopularniejsze!
- Styl skandynawski – jasne ściany, dużo bieli i szarości, a do tego drewniana podłoga, odrobina zieleni i kilka dodatków. Styl skandynawski tylko pozornie jest chłodny i ascetyczny – w rzeczywistości zapewnia przytulną, domową aranżację. W takim wnętrzu może znaleźć się szary narożnik w salonie, białe szafki w kuchni, zdjęcia w czarnych ramkach na ścianach i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów.
- Styl industrialny (loftowy) – inspirowany przestrzenią przemysłową, np. opuszczonymi fabrykami i halami. Mieszkanie industrialne to surowa, otwarta przestrzeń, w której dominują chłodne kolory. Niewykończone, betonowe ściany lub czerwona cegła, zwisające z sufitu żarówki na kablu, widoczne na ścianach elementy instalacji elektrycznej, wielkoformatowe okna – to cechy charakterystyczne tego stylu. W takiej przestrzeni sprawdzą się metalowe regały, skórzane fotele czy czarne reflektory ścienne.
- Styl glamour – uosobienie luksusu i elegancji. We wnętrzu glamour powinny znaleźć się błyszczące sprzęty i dodatki, np. w postaci lustrzanych mebli, połyskliwych tkanin czy srebrnej zastawy stołowej. Można tu poeksperymentować z kolorami, np. fioletem czy purpurą.
Jak dekorować wnętrza światłem?
Warto także pomyśleć o oświetleniu oraz dostępie do naturalnego źródła światła. Niezależnie od tego, jaki styl aranżacyjny wybierzemy, pamiętajmy o tym, że w pomieszczeniu powinno znajdować się centralne oświetlenie, np. w postaci żyrandola na suficie, ale także mniejsze lampy czy kinkiety. Nie bez znaczenia są również okna, przez które wpadają promienie słoneczne. Możliwość kontrolowania natężenia światła zapewnią efektowne okiennice wewnętrzne w formie poziomych lameli. Stylowe shuttersy pasują do różnych stylów aranżacyjnych i mogą być umieszczone w sypialni, salonie czy kuchni.