Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak zagospodarować i urządzić mały pokój?

Mały pokój dzienny

Urządzanie małego pokoju może stanowić pewne wyzwanie, jednak nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. Aby stworzyć funkcjonalną i przytulną przestrzeń, wystarczy odpowiednie podejście i odrobina kreatywności. Prezentujemy porady i wskazówki, jak urządzić mały pokój w bloku lub domu jednorodzinnym w taki sposób, aby wykorzystać jego potencjał.

Jak zagospodarować mały pokój?

Mały pokój może pełnić różne funkcje – w zależności od możliwości i potrzeb można urządzić w nim pokój dzienny, sypialnię, domowe biuro, pokój dla dziecka, siłownię lub przeznaczyć na dowolny inny cel. Niezależnie od tego, w jaki sposób urządzasz mały pokój, pamiętaj o kilku zasad, które pomogą ci zamienić niewielką przestrzeń w funkcjonalne pomieszczenie.

Dobrze zaplanowana przestrzeń to klucz do zagospodarowania małego pokoju, dlatego warto poświęcić czas, aby przemyśleć jego przeznaczenie, rozmieszczenie mebli oraz wystrój.

Jak umeblować mały pokój?

Jak już wspomnieliśmy, warto zdecydować się na meble wielofunkcyjne, które mogą spełniać kilka zadań oraz na meble zintegrowane, łatwe do ukrycia, gdy nie są używane. O czym jeszcze należy pamiętać, aby jak najlepiej urządzić mały pokój?

Po pierwsze, starannie zmierz pokój, zapisz wynik i bierz go pod uwagę przed zakupem każdego mebla. Pozwoli ci to uniknąć kupienia czegoś (np. sofy, łóżka lub stołu), co okaże się zbyt duże i w efekcie zdominuje przestrzeń. Pod żadnym pozorem nie kupuj „na oko”!

Po drugie, wybieraj takie meble, które wyglądają lekko – mają jasne kolory i smukłą konstrukcję. Sprawią one, że pokój będzie wydawał się większy i bardziej przestronny.

Po trzecie, rozważ zakup mebli na wymiar. Ułatwi to ich dopasowanie do kształtu i wymiarów pokoju.

Nie zapomnij kupić mebli, które będą służyć do przechowywania. Może to być nie tylko szafa, ale też łóżko z szufladą czy sofa bądź pufy ze schowkami. Dzięki temu będzie ci łatwiej utrzymać porządek, a jak już zostało powiedziane – zabałaganiona przestrzeń wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości.

A jak urządzić bardzo mały pokój? Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój dzienny w bloku, tak aby pomimo swoich rozmiarów jak najlepiej pełnił swoją funkcję, pamiętaj, że kluczem są umiejętnie stosowane triki optyczne – wszystko, co optycznie powiększa przestrzeń, czyli jasne barwy (ścian, podłóg oraz mebli), lustrzane powierzchnie i dużo światła, a także minimalizm.