Pomysły na zasłonięcie wnęki. Jak zabudować wnękę w pokoju?
Umiejętne zagospodarowanie wnętrza oznacza wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Niestety nie zawsze wiemy, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń w naszym domu, a różnego rodzaju wnęki mogą utrudniać to zadanie. Jak zabudować wnękę w pokoju, żeby pomieszczenie było funkcjonalne, a przy tym stylowe i dostosowane do naszych potrzeb?
Pomysł na zasłonięcie wnęki – jak ją wykorzystać?
Nawet najbardziej nieustawne wnętrze można odpowiednio zagospodarować – wystarczy odrobina kreatywności. Najpierw zastanówmy się, gdzie zlokalizowana jest wnęka i czego potrzebujemy w danym pomieszczeniu – dodatkowego miejsca do przechowywania, a może przestrzeni do pracy? W zależności od potrzeb wnęka może być wykorzystana jako:
- garderoba lub szafa – dużo zależy od wielkości wnęki, w przestronnej możemy urządzić w garderobę, a w mniejszej niewielką szafę na ubrania.
- składzik – np. na sprzęty domowe, które na co dzień chcemy ukryć – deskę do prasowania, mop z wiadrem lub odkurzacz.
- spiżarnia – to dobry pomysł, jeśli dysponujemy dużą kuchnią z wnęką. Dodatkową przestrzeń można wykorzystać jako miejsce do przechowywania zapasów suchej żywności, sprzętów AGD i innych akcesoriów kuchennych, których nie chcemy trzymać na wierzchu,
- miejsce do pracy – osoby pracujące zdalnie z pewnością docenią wydzielone miejsce do pracy, w którym można się skoncentrować. Wnęka w salonie lub sypialni może być wykorzystana właśnie w ten sposób – wystarczy wstawić niewielkie biurko lub konsolę oraz krzesło.
- sypialnia lub pokój gościnny – to często wykorzystywany pomysł. Większy pokój, np. w kawalerce można podzielić, a we wnęce urządzić mini sypialnię lub miejsce do spania dla gości.
Jak zabudować wnękę w pokoju?
Chcesz zagospodarować niewykorzystane do tej pory miejsce w domu? Masz wiele możliwości – możesz oddzielić ją meblami i stworzyć tymczasowy kącik, np. do pracy. Takie rozwiązanie jest najprostsze i nie wymaga wiele pracy. Można również wykorzystać:
- zasłonę – wystarczy zwykła kotara na prowadnicy zamontowanej przy suficie. To prosty sposób na zasłonięcie tego, co akurat chcemy ukryć, np. ubrań lub domowych sprzętów.
- regał – można na nim postawić książki, kwiaty i inne bibeloty i w ten sposób oddzielić od siebie dwie przestrzenie,
- lamele ścienne – drewniane listewki wyglądają bardzo efektownie i są modne już od kilku sezonów. Znakomicie wydzielają przestrzeń.
- parawan – to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na tymczasowej przegrodzie, którą w razie potrzeby będziemy mogli przenieść w inne miejsce. Parawanem można oddzielić np. sypialnię od garderoby.
- shuttersy jako drzwi przesuwne do wnęki – shuttersy to system poziomych lameli, którymi można sterować za pomocą specjalnej prowadnicy i w ten sposób zasłaniać lub odsłaniać wnętrze wnęki.
Zabudowa wnęki w salonie – postaw na shuttersy
Shuttersy to bez wątpienia najbardziej efektowne i funkcjonalne rozwiązanie spośród wszystkich przedstawionych powyżej. Ruchome listewki zwykle są montowane na oknach, stanowiąc świetną alternatywę dla tradycyjnych rolet lub żaluzji, jednak można je również wykorzystać do wydzielania przestrzeni w pomieszczeniu, np. zagospodarowania wnęki. Shuttersy to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach aranżacyjnych – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i w ten sposób dostosować je do wystroju wnętrza. Białe shuttersy to najczęstszy wybór – klasyczny i elegancki.
A co z dostępnością do wnęki? Shuttersy są dostępne w wersji ze skrzydłami lub formie przesuwnej – możemy zatem wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.