Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Podpowiadamy, jakie dodatki dobrać do szarego pokoju

Szary pokój

Szary kolor często nie kojarzy się najlepiej – z nudą, a nawet smutkiem. Niesłusznie! Nie bez powodu szarości stały się jednym z najpopularniejszych barw przy urządzaniu wnętrz. Są eleganckie, uniwersalne i doskonale pasują do wielu stylów. Szary pokój może być stylowy, przytulny, a nawet pełen radości i energii – wszystko zależy od dodatków.

Co pasuje do szarego pokoju?

Szary kolor jest uniwersalny – doskonale wygląda w towarzystwie różnych barw i wzorów, pasuje też do wielu stylów urządzania wnętrz. Naszym zdaniem do szarego pokoju najlepiej pasują:

Jakie dodatki do szarego pokoju?

Szary pokój to doskonała baza do eksperymentowania z dodatkami i dekoracjami. Dzięki odpowiednio dobranym akcentom, takim jak kontrastujące kolory, miękkie tekstylia, sztuka i rośliny doniczkowe, można stworzyć przytulne i stylowe wnętrze.

Warto zdecydować się na jedną dominującą barwę oraz jeden wzór – wybierz je według swoich preferencji – i zgodnie z tym dobrać zasłony, poduszki, dywany, osłony na doniczki, bibeloty i tak dalej.

Wspomniane już sztuka oraz rośliny doniczkowe stanowią doskonałe uzupełnienie wnętrza – sprawiają, że szary pokój ma bardziej indywidualny charakter i jest przytulniejszy.

Nie zapomnij też o oświetleniu – ma ono nie tylko praktyczne zastosowanie, ale też rozjaśnia i powiększa przestrzeń. Dobrym wyborem będzie większa ilość punktowych źródeł światła. Zdecyduj się na nowoczesne lampy, które same w sobie będą stanowić dekorację, a przy tym pasować do stylu wnętrza. Zwróć też uwagę na barwę światła – jeśli chcesz, aby szary pokój był bardziej przytulny, wybierz żarówki o ciepłej barwie światła, a jeśli zależy ci na tym, aby stał się poważny i eleganki – o chłodnej.

Dobrym pomysłem będą też okiennice dekoracyjne, które – w zależności od swojego koloru – mogą dodać pomieszczeniu pazura, przytulności bądź elegancji. Dodatkowo pozwalają łatwo sterować ilością wpadającego do pokoju światła i w razie potrzeby osłonić wnętrze przed spojrzeniami zbyt ciekawskich sąsiadów.

Szary salon. Jakie dodatki wybrać?

Szary salon powinien dobrze się prezentować, ale jednocześnie pozwalać na wypoczynek. Jak to połączyć? Wybieraj stylowe, eleganckie dodatki, ale nie zapominaj też o tych, które sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne i zyskuje indywidualny charakter.

Jednym z najprostszych, ale świetnie spełniających swoją funkcję dodatków są poduszki, narzuty i dywany. Kolorowe poduszki w kontrastujących barwach ożywią szary salon, a wzorzysty dywan doda głębi pomieszczeniu.  Z kolei narzuty na sofie bądź fotelach dodadzą przytulności, a w chłodniejsze dni zapewnią ciepło.

Dzieła sztuki, które odzwierciedlają twój gust i styl, to również doskonały pomysł na dodatek do salonu. Możesz zdecydować się na reprodukcje ulubionych obrazów, a jeśli nie przepadasz za malarstwem, ale kochasz kino – na plakaty ukochanych filmów. Obecnie bez trudu kupisz też plakaty poświęcone innym tematom, na przykład architekturze czy przyrodzie.

Salon to doskonałe miejsce na wyeksponowanie ważnych dla ciebie pamiątek czy kolekcji – mogą to być książki, pamiątki z podróży, zdjęcia, medale lub inne przedmioty. Postaw je na półkach lub w witrynie, a dodasz unikalnego charakteru przestrzeni. Nie musisz martwić się o to, czy będą pasować – dzięki temu, że szary salon jest uniwersalny, praktycznie każdy bibelot będzie się w nim dobrze prezentować.

Dobierając dekoracje do szarego salonu, pamiętaj o umiarze – zbyt duża ilość barw, wzorów czy przedmiotów w pokoju wprowadzi chaos, który nigdy nie wygląda dobrze.