Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Białe czy szare? Jakie shuttersy wybrać do mieszkania w stylu loft

Mieszkanie w stylu loft

Mieszkania w stylu loft cieszą się niesłabnącą popularnością wśród nabywców nieruchomości. Wysokie, przestronne wnętrza dają wręcz nieograniczone możliwości aranżacji. Jednym z ciekawszych zagadnień są okna loftowe, które również można dekorować na wiele sposobów, w tym z wykorzystaniem okiennic wewnętrznych. Poradzimy, jakie shuttersy wybrać do mieszkania w stylu loft.

Mieszkanie w stylu loft

Mieszkania loftowe najczęściej aranżowane są w budynkach poprzemysłowych, przeznaczonych na obiekty mieszkalne. Oryginalne wnętrza prawie zawsze są wysokie, bardzo przestronne, z dużymi oknami, podzielonymi na mniejsze, kwadratowe lub prostokątne kwatery. Są to tak zwane przeszklenia loftowe.

Przy projektowaniu wnętrz loftowych, architekci często zostawiają elementy oryginalnego wystroju, aby podkreślić postindustrialny charakter pomieszczeń. Są to przede wszystkim fragmenty ścian z oryginalnych cegieł, metalowe instalacje, surowy beton, fragmenty orurowania oraz właśnie okna loftowe, które często wykorzystywane są jako motyw przewodni całej aranżacji. Takie przeszklenia pojawiają się także jako ścianki działowe, drzwi łazienkowe lub oryginale półki. 

Białe shuttersy w sypialni w stylu loft

Aranżacje okien w loftach

Okna loftowe mogą stanowić prawdziwe wyzwanie aranżacyjne dla projektantów. Przede wszystkim ze względu na swoje niestandardowe wymiary oraz zróżnicowane kształty – od wielkich prostokątnych połaci, po świetliki lub powierzchnie trójkątne. Druga sprawa to styl samego wnętrza, do którego niekoniecznie pasują tradycyjne firanki lub zasłony.

Dlatego w oknach loftowych sprawdzą się rozwiązania, które przede wszystkim podkreślają oryginalne, postindustrialne wnętrza, a równocześnie spełnią funkcję osłony przed słońcem oraz zapewnią prywatność. Z tego powodu w loftach wybór architekta często pada na okiennice wewnętrzne. 

Shuttersy w mieszkaniu loft

Okiennice wewnętrzne, czyli shuttersy, są niezwykle ciekawym i oryginalnym sposobem zasłaniania okien. Ich skrzydła zbudowane są z wąskich lameli, które można ustawiać pod różnym kątem i dzięki temu regulować dopływ światła. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale także ciekawy efekt wizualny, który powstaje po odpowiednim ustawieniu lameli względem źródeł światła. Shuttersy dostępne są w wielu kolorach, dlatego łatwo dobrać barwę okiennic do stylistyki wnętrza.

Białe shuttersy w mieszkaniu loftowym

Białe shuttersy to idealny wybór do osłonięcia okien w mieszkaniu w  stylu postindustrialnym, szczególnie gdy we wnętrzu dominuje naturalna, jasna kolorystyka – jasne cegły, elementy metalowe niklowane, naturalny beton, jasne drewno oraz białe framugi okien. Białe okiennice shutters nadadzą wnętrzu lekkości i sprawią, że będzie ono jaśniejsze. Doskonale sprawdzą się w loftowej łazience i sypialni. Do tej pierwszej najlepsze będą okiennice płyty MDF wilgocioodpornej, które są bardziej odporne na działanie wilgoci.

Szare okiennice wewnętrzne do salonu w stylu postindustrialnym

Okiennice wewnętrzne w różnych odcieniach szarości, popielu oraz antracytu będą natomiast wysmakowanym dopełnieniem aranżacji okien w salonie w stylu loft. Szary kolor shuttersów świetnie zgra się z naturalnym betonem, elementami ze starego drewna, cegłą z szarą zaprawą oraz czarnymi dodatkami. Szare okiennice warto zastosować w surowych, chłodnych wnętrzach, utrzymanych w monochromatycznych barwach. 

Okiennice wewnętrzne szaters nie tylko będą chronić nas przed nadmiarem światła oraz zewnętrznym hałasem, ale będą też oryginalnym elementem aranżacji, który mieszkaniu loft nada wyjątkowy charakter.