Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Dobieramy okiennice wewnętrzne do kolonialnej łazienki

Elegancka łazienka kolonialna z roletami wewnętrznymi w oknie

Styl kolonialny w wystroju wnętrz, szczególnie w swojej współczesnej odsłonie, to idealny wybór dla miłośników egzotycznych podróży i naturalnych materiałów wykończeniowych. Taka stylistyka w urządzaniu pomieszczeń sprawdzi się w salonie, kuchni i sypialni, ale także w łazience. Polecamy dodatki, które warto wybrać do urządzenia łazienki w stylu kolonialnym.

Styl kolonialny w urządzaniu wnętrz

Klasyczny styl kolonialny wykształcił się w XIX w Imperium Brytyjskim, które rozciągało się od Australii i Kanady, przez Indochiny, po Afrykę. Naturalny kamień, drewniane meble, akcesoria z bambusa i rattanu, okiennice wewnętrzne, oryginalne tkaniny i naturalna roślinność – to podstawa wystroju w stylu kolonialnym. Dzięki tym kilku elementom do każdego pomieszczenia wprowadzimy klimat dalekiej Azji lub Afryki. Styl kolonialny łączy wpływy wielu kultur – od krajów Dalekiego Wschodu, przez Afrykę, po Amerykę Południową, a nawet Polinezję. To wszystko doprawione jest szczyptą klasycznego stylu wiktoriańskiego. Dlatego urządzając pomieszczenia w stylu koloniami projektant może pozwolić sobie na wykorzystanie wielu elementów dekoracyjnych, pochodzących z odległych rejonów świata. 

Łazienka w stylu kolonialnym 

Łazienka w stylu kolonialnym to ciekawy pomysł na urządzenie tego pomieszczenia, szczególnie gdy dysponujemy większą przestrzenią. Projektując wystrój od zera przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych – kamienia i egzotycznego drewna. Doskonale sprawdzą się także płytki z motywem arabeski lub imitujące naturalny kamień. Jeżeli natomiast chcemy zmienić istniejący już wystrój, możemy zastosować kilka prostych rozwiązań. Przede wszystkim warto do łazienki wprowadzić meble z drewna egzotycznego. Są one niezwykle dekoracyjne, a dodatkowo bardziej odporne na działanie ciepła i wilgoci niż te, wykonane z drewna rodzimych gatunków. Ciekawym pomysłem jest także instalacja wiatraka pod sufitem, który jest typowym elementem wyposażenia pomieszczeń w stylu kolonialnym. Całość dopełnią egzotyczne dodatki i odpowiednio dobrane tkaniny (ręczniki, dywaniki).

Piękna łazienka w stylu kolonialnym z oknem z shuttersami i wolno stojącą wanną

Łazienka z oknem

Wiele osób dysponuje łazienką z oknem, które daje dodatkowe możliwości aranżacji i wykorzystania akcesoriów typowych dla kolonialnego wystroju. 

Jak urządzić łazienkę z oknem? Dzięki bezpośredniemu dostępowi światła możemy udekorować przestrzeń żywymi roślinami. W łazience efektownie będą prezentować się zamiokulkas, zielistka, monstera oraz krotony. 

Ciekawym elementem dekoracyjnym i użytkowym, który będzie świetnie funkcjonował łazience w stylu Imperium są okiennice wewnętrzne. Co ciekawe, możemy wykorzystać je nie tylko do zasłonięcia okna. 

Shuttersy w kolonialnej łazience

Shuttersy to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku, choć na świecie znane jest od dziesięcioleci. Często wykorzystywane jest właśnie w krajach o tropikalnym lub subtropikalnym klimacie, gdzie konieczna jest ochrona przed słońcem i upałem. Okiennice wewnętrzne nie tylko stanowią piękny element dekoracyjny, który idealnie współgra z kolonialnym wystrojem, ale dodatkowo pozwalają na swobodną zmianę naświetlenia pomieszczenia. Szatersy chronią także przed przenikającym z zewnątrz ciepłem i hałasem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. 

Okiennice shutters doskonale nadają się do łazienek z oknami – niezależnie od ich rozmiaru. Będę równie funkcjonalne, gdy zastosujemy je w dużych jak i w małych okach. Jak się okazuje skrzydła shuttersów możemy też wykorzystać jako drzwi szaf lub szafek łazienkowych, szczególnie gdy będą kontynuacją motywu z dekoracji okna.

Decydując się na okiennice shutters w łazience warto wybrać produkt wykonany z płyty MDF w opcji wilgocioodpornej. Dzięki temu okiennice będą służyły nam dłużej i będą mniej podatne na uszkodzenia i odkształcenia spowodowane przez wilgoć i wysoką temperaturę.