Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak dopasować shuttersy do rustykalnego wnętrza

Kuchnia w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza mają wiele uroku, ciepła i swojskości, nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Poniżej opisujemy, czym charakteryzuje się wystrój rustykalny i na co zwrócić uwagę, jeśli właśnie w tym stylu chcemy urządzić swoje mieszkanie.

Rustykalne wnętrza – czym się charakteryzują?

Wiejskość, naturalność i prostota to charakterystyczne cechy rustykalnych wnętrz. Aby je osiągnąć, stosuje się konkretne materiały, kolory i dekoracje.

Drewno

W mieszkaniu w stylu rustykalnym nie może zabraknąć drewna, przy czym powinno to być drewno naturalne, z widocznymi słojami, a nawet z pewnymi niedoskonałościami. Mile widziane są ślady użytkowania. Dla osiągnięcia lepszego efektu często używa się drewna stylizowanego na stare (postarzanego).

Kolory ziemi i ciepłe neutralne barwy

We wnętrzach rustykalnych najlepiej sprawdzają się biele, beże, brązy, a także głęboka zieleń. Nie pasują natomiast kolory intensywne, takie jak czerwień, chyba że dotyczą niewielkich przedmiotów dekoracyjnych – czerwony ceramiczny kubek mimo swojej barwy będzie dobrze prezentował się w rustykalnej kuchni.

Naturalne materiały i tradycyjne rzemiosło

Detale mają znaczenie, dlatego warto pamiętać, aby w rustykalnym wnętrzu unikać – na ile to możliwe – przedmiotów z plastiku. Natomiast zadbać o obecność tradycyjnego rzemiosła i przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów. Wiklinowe kosze, ceramiczne pojemniki, lniane obrusy, makramy, makatki, kilimy, zazdrostki czy zegary z kukułką będą tu pasować idealnie.

Rustykalne wnętrza są skromne, dlatego trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ilością mebli czy bibelotów. Wystarczy postawić na kilka charakterystycznych elementów i dobrze je połączyć z nowoczesnymi sprzętami, aby uzyskać pożądany efekt – swojskie, przytulne mieszkanie.

Elegancki salon urządzony w stylu rustykalnym

Okna do wnętrza w stylu rustykalnym

Jeśli marzysz o kuchni lub salonie rustykalnym, nie musisz na siłę wstawiać kominka ani pieca kaflowego, nie musisz też wymieniać całego sprzętu kuchennego. Możesz postawić na inne elementy i zadbać o to, aby rustykalny styl nadać oknom. Jak to zrobić? 

Najprościej jest zatroszczyć się o odpowiednią dekorację okien i powiesić w nich białe lub beżowe firanki przyozdobione delikatną koronką (w kuchni i jadalni świetnie sprawdzą się zazdrostki i lambrekiny), a na parapetach postawić doniczki z ziołami.  Ale jeszcze ciekawszy efekt dadzą okiennice wewnętrzne, które doskonale pasują zwłaszcza do rustykalnej kuchni.

Okiennice wewnętrzne

Shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne, to rozwiązanie praktyczne z wielu względów (chroni przed słońcem, hałasem i wścibskimi sąsiadami), a do tego estetyczne. 

Jak już zostało wspomniane, świetnie pasuje do rustykalnych wnętrz, przede wszystkim kuchni, oczywiście pod warunkiem dobrania odpowiedniej kolorystyki. Okiennice w oknie rustykalnym powinny mieć kolor biały, beżowy lub brązowy. 

Do rustykalnego wnętrza najlepsze byłyby shuttersy drewniane, trzeba jednak mieć na uwadze, że drewno ma mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także gorzej znosi zmienną wilgotność w pomieszczeniach. My, Sky Shutters, mamy w swojej ofercie okiennice wewnętrzne MDF w różnych kolorach, także takich, które wpasują się w twoje rustykalne mieszkanie.