Jak ochłodzić mieszkanie?
Lato to nie tylko wakacyjne wyjazdy i beztroska, ale również walka z nagrzewaniem się pomieszczeń w domu. Wysoka temperatura skutecznie przeszkadza w odpoczynku, często praktycznie uniemożliwia spokojny sen i negatywnie wpływa na samopoczucie. Jak ochłodzić mieszkanie, żeby żyło się komfortowo?
Jak ochłodzić mieszkanie w upały?
Letnie upały to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów, zwłaszcza tych, których okna wychodzą na południową i zachodnią stronę. Intensywne promieniowanie słoneczne sprawia, że temperatura w pomieszczeniach rośnie, a przebywanie w nagrzanym domu przestaje być przyjemne. Jak schłodzić pokój? Oczywiście najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest inwestycja w klimatyzację, jednak wymaga to dużych nakładów finansowych. Nie każdego stać na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych na system, z którego korzysta się przez kilka miesięcy w roku. Jak zatem ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby.
Sposoby na ochłodzenie mieszkania. Jak ochłodzić mieszkanie latem?
Oto kilka metod, pozwalających zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu:
- Umiejętne wietrzenie pomieszczeń – otwieranie okien na oścież w dzień, kiedy temperatury sięgają zenitu, to nie najlepszy pomysł, bo do wnętrza wpada wówczas nagrzane powietrze. Jak obniżyć temperaturę w pokoju? Najlepiej wietrzyć wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura spada i na zewnątrz robi się przyjemnie. Warto otworzyć okna znajdujące się w dwóch przeciwległych stronach mieszkania. W przypadku mieszkań znajdujących się od strony zachodniej najlepiej wietrzyć w godzinach przedpołudniowych. Z kolei mieszkańcy nieruchomości, których okna wychodzą na wchód, powinni otwierać je wczesnym rankiem i wieczorem.
- Korzystanie z nawilżaczy powietrza – suche powietrze nie sprzyja zdrowiu i komfortowemu wypoczynkowi. W letnie dni warto uruchomić w mieszkaniu nawilżacz powietrza – to dobry sposób na to, by ochłodzić mieszkanie w bloku. Para wodna skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniu i sprawia, że panuje w nim przyjemna atmosfera.
- Klasyczne wentylatory – jak szybko schłodzić mieszkanie? Jeśli bardzo dokucza nam upał, warto włączyć wiatrak lub specjalny cyrkulator, który wymusi przepływ powietrza w pomieszczeniu i da wrażenie przyjemnego chłodu. Oczywiście takie urządzenia mają też wady – generują wyższe rachunki za energię elektryczną i mogą być niebezpieczne, np. dla dzieci.
- Shuttersy – okiennice wewnętrzne to doskonały pomysł na to, by ochłodzić pokój, a przy tym podkreślić wystrój wnętrza. Wykonane z poziomych listewek shuttersy po zamknięciu nie przepuszczają słońca, a zatem pomagają obniżyć temperaturę w pokoju. Co istotne, ponieważ okiennice są całkowicie nietransparentne, stanowią najlepszą osłonę przed nagrzewaniem się pomieszczenia – kiedy są zamknięte, w ogóle nie przepuszczają światła ani promieni UV i pozostają chłodne w dotyku. Ich kolejną zaletą jest grubość – dzięki temu, że w najcieńszym miejscu mają 5 mm, a ich średnia grubość to ok. 10 mm, stanowią skuteczną barierę dla ciepła. Wewnętrznymi okiennicami steruje się w bardzo prosty sposób – za pomocą jednego pociągnięcia można zamknąć listewki lub całkowicie je otworzyć. To także uniwersalny dodatek, który sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach. Szczególnie modne są shuttersy w jasnych kolorach, które dodatkowo zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia.
- Zaciemniające rolety lub zasłony – wykonane z grubego, nieprzepuszczającego światła materiału, pozwalają na kontrolowanie dopływu promieni słonecznych do pomieszczenia. Najlepiej wybrać dwuwarstwowy materiał, np. syntetyczny, posiadający specjalną powłokę termoizolacyjną. Jeśli zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie w upał, to zainwestuj w zasłony wykonane z jasnego materiału – biały kolor nie przyciąga światła tak jak ciemne odcienie, które w dodatku szybko płowieją i tracą swoją pierwotną barwę. Niestety rolety i zasłony mogą być problematyczne w czyszczeniu.
Jak ochłodzić powietrze w pokoju, czyli czego nie robić?
Zastanawiasz się, jak ochłodzić dom w upały? Sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które skutkują szybszym nagrzewaniem się pomieszczeń. Przede wszystkim zrezygnuj z długiego gotowania lub przesuń godziny przygotowywania posiłków tak, żeby piekarnik lub kuchenka pracowały rankiem albo wieczorem, czyli wtedy, gdy są najniższe temperatury. Wyłącz też urządzenia, które generują ciepło – np. komputer stacjonarny.