Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym: 5 dodatków, których nie może zabraknąć

Gabinet urządzony w stylu kolonialnym

Domowy gabinet urządzony w stylu kolonialnym to klasyczne rozwiązanie, które nigdy nie wychodzi z mody. Jakie meble, dodatki i inne elementy wyposażenia warto umieścić w pomieszczeniu? Jak urządzić gabinet, żeby inspirował nas do wytężonej pracy?

Czym charakteryzuje się styl kolonialny, czyli egzotyka w eleganckim wydaniu

Początki stylu kolonialnego sięgają XIX wieku, kiedy imperium brytyjskie obejmowało obszary Afryki, Indii, Ameryki Południowej oraz wielu innych lądów, egzotycznych dla ówczesnego podróżnika. I chociaż minęło wiele lat, to wnętrza kolonialne nadal cieszą się ogromną popularnością ze względu na swój oryginalny wystrój.

Pomieszczenia charakteryzują się eklektycznym połączeniem eleganckiego, wiktoriańskiego sznytu i stylu odległych kultur – afrykańskich, azjatyckich czy indyjskich. Pamiątki przywiezione z podróży, naturalne materiały, gra kontrastów – to wszystko znajdziemy w kolonialnych wnętrzach.  

Elementy wyróżniające styl kolonialny – kolory i motywy

W pomieszczeniach urządzonych w stylu kolonialnym dominują kolory ziemi – barwy natury charakterystyczne dla różnych rejonów świata. Gabinet kolonialny może być skąpany w czekoladowym brązie, który znajduje odzwierciedlenie w postaci ciężkich mebli wykonanych z egzotycznych gatunków drewna.

W pomieszczeniu nie może zabraknąć koloru kości słoniowej i wanilii – jasne barwy rozświetlają wnętrze i nadają mu przytulnego wystroju, niezależnie od tego, czy jest to salon, czy domowy gabinet. Styl kolonialny to także intensywne odcienie pomarańczu, żółci czy czerwieni, np. w postaci tekstyliów. Obowiązkowym elementem jest również zieleń i bujna, tropikalna roślinność.

A jakie wzory dominują w mieszkaniu urządzonym w stylu kolonialnym? We wnętrzu mogą znaleźć się zwierzęce printy inspirowane safari, orientalne ornamenty rodem z Azji czy motywy kwiatowe. Kolonialny klimat zapewniają również dodatki z chińskimi znakami.

Gabinet w stylu kolonialnym – meble i oświetlenie

Jakie meble w stylu kolonialnym powinny znaleźć się w przytulnym i funkcjonalnym gabinecie? Komfortowe miejsce do pracy zapewni duże biurko znajdujące się w centralnym miejscu – koniecznie z przestronnym blatem, wykonane z ciemnego, wytrzymałego drewna, np. akacji czy palisandru indyjskiego. Ciężki mebel wyposażony w wiele przegródek i szuflad przechowa przywiezione z podróży pamiątki, a także listy i pocztówki.

Idealne warunki do rozmyślań, planowania kolejnych wojaży lub wertowania przewodników po egzotycznych miejscach zapewni skórzana sofa albo fotel. Wykonane z naturalnego materiału, miękkie, pikowane meble to najlepszy wybór, zgodny z kolonialnym duchem.

W kolonialnym gabinecie ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Klimatu doda lampa z ozdobnym, jasnym abażurem oraz obowiązkowo – klasyczna lampa stołowa z zielonym kloszem.  

5 pomysłów na styl kolonialny – dodatki

Nowoczesny styl kolonialny to najlepszy sposób na urządzenie gabinetu z charakterem. Sprawdź pięć dodatków, które powinny się w nim znaleźć: