Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak urządzić małe mieszkanie (30-40 m2)?

Małe mieszkanie w bloku

Urządzanie małego mieszkania może wydawać się zadaniem niewdzięcznym i trudnym, możemy je jednak znacznie uprościć – wystarczy pamiętać o kilku zasadach. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić małe mieszkanie (o powierzchni 30-40 m2), tak aby było wygodne, funkcjonalne i ładne.

Czy urządzanie małego mieszkania jest trudne?

Wbrew pozorom urządzanie małego mieszkania – o wielkości 30, 35, 38 czy 40 m2 – nie jest o wiele trudniejsze niż aranżacja dużej przestrzeni. W obu przypadkach łatwo popełnić błędy, które sprawią, że codzienne korzystanie z mieszkania będzie niewygodne. Urządzanie małego mieszkania wymaga jednak głębszego przemyślenia kilku aspektów, takich jak zaplanowanie poszczególnych stref czy staranny dobór kolorów oraz mebli. Poniżej prezentujemy 12 porad, które pomogą Ci urządzić małe mieszkanie w bloku funkcjonalnie i estetycznie.

12 porad, jak urządzić małe mieszkanie

 1. Połącz pokój wypoczynkowy z kuchnią lub korytarzem. Zrezygnuj z dzielących je drzwi, a jeśli to możliwe, również ze ścian. Dzięki temu mieszkanie stanie się bardziej przestronne i lepiej doświetlone.
 2. Aby oddzielić od siebie strefę dzienną, nocną czy kuchnię, stosuj takie rozwiązania jak parawany czy okiennice wewnętrzne zamontowane w roli drzwi przesuwnych – w razie potrzeby można je z łatwością otworzyć bądź zamknąć, a przy tym zajmują mało przestrzeni. 
 3. Ściany mieszkania pomaluj na biało lub na inny jasny kolor (doskonale sprawdzą się pastele). Również duże meble (stół jadalniany, sofa, szafa, łóżko) powinny być utrzymane w jasnych barwach. 
 4. Wybieraj meble, które wyglądają smukło i lekko, są niewielkie i mogą pełnić kilka funkcji (na przykład stół, przy którym można jeść posiłki, ale też pracować, pufa, która jednocześnie służy do przechowywania lub rozkładana sofa, na której można spać) – dzięki temu nie zagracisz pomieszczenia.
 5. O ile to możliwe, staraj się wybierać sprzęt AGD w mniejszych rozmiarach – mniejszą płytę kuchenną, mniejszy zlew, mniejszą lodówkę itp.
 6. Pamiętaj o oświetleniu. W małym mieszkaniu lepiej niż jedno intensywne źródło światła sprawdzi się kilka świateł punktowych. Podobnie jak w przypadku mebli, lampy również powinny być smukłe i lekkie.
 7. Aby zaoszczędzić przestrzeń, wybieraj szafy i szafki z przesuwnymi drzwiami lub z wysuwanymi szufladami (bez drzwiczek). Zdecyduj się raczej na jedną dużą szafę wykonaną na wymiar niż kilka małych, ponieważ małe szafki także zagracają przestrzeń.
 8. Odbicia lustrzane dodają pomieszczeniom głębi, dlatego w małych mieszkaniach warto wieszać duże lustra lub stawiać szafy z drzwiami lustrzanymi.
 9. Zrezygnuj z bogatych zdobień, dużych ilości bibelotów i dekoracji. W małych mieszkaniach lepiej sprawdza się minimalizm.
 10. Staraj się jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń – niech duża szafa sięga do sufitu, podobnie jak szafki w kuchni czy łazience. We wnękach lub pod łóżkiem możesz umieścić pudełka, które posłużą do przechowywania mniejszych i większych drobiazgów (jeśli pudełka miałyby stać na widoku, wybierz takie, które prezentują się estetycznie i pasują stylem do wystroju).
 11. Swoje małe mieszkanie chcesz urządzić nowocześnie, w jednym z popularnych obecnie stylów wnętrzarskich? Wybierz styl skandynawski, który dzięki jasnym barwom i prostym, minimalistycznym formom nie będzie przytłaczał małej przestrzeni, a wręcz przeciwnie, optycznie ją powiększy.
 12. Postaraj się, aby mieszkanie było uporządkowane – bałagan sprawia wrażenie, że przestrzeń jest mniejsza. Na bieżąco pozbywaj się zbędnych rzeczy.