Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Modny i funkcjonalny pokój młodzieżowy powinien swobodnie łączyć aktualne trendy ze zmieniającymi się potrzebami nastolatka, a jednocześnie stanowić wygodne miejsce do nauki i odpoczynku. Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny, a jak dla chłopaka? Co powinno się z nim znaleźć?
Jak urządzić pokój dla nastolatka lub nastolatki?
Aranżacja pokoju młodzieżowego nie jest łatwa – nastolatek w fazie buntu ma swoje zdanie na każdy temat, również w zakresie tego, co powinno znajdować się w jego pokoju. Urządzając przestrzeń, w której na co dzień będzie przebywał, uczył się i odpoczywał młody człowiek, pamiętajmy o dostosowaniu wystroju do typu jego osobowości, a także zainteresowań i osobistych preferencji. Jak urządzić pokój nastolatka? Jeśli zależy nam na tym, żeby przestrzeń była funkcjonalna i wygodna, najlepiej zacząć od wyznaczenia kilku stref.
- Strefa odpoczynku – tutaj powinno znaleźć się wygodne łóżko o szerokości minimum 90 cm. W sprzedaży znajduje się wiele modeli – łóżka tradycyjne i piętrowe, wielofunkcyjne z możliwością zaaranżowania miejsca do spania na antresoli, a pod nią wkomponowania biurka lub półek na książki. Popularne są również łóżka z dodatkowym, wysuwanym materacem – to dobry pomysł, gdy nastolatek chce przenocować gościa. W strefie odpoczynku powinna znaleźć się nocna lampka, która wieczorem zapewni odpowiednie światło, gdy nastolatek zechce poczytać lub powtórzyć materiał przed zbliżającą się klasówką.
- Strefa nauki – tutaj najważniejsze jest przestronne biurko, najlepiej zlokalizowane w pobliżu okna zapewniającego naturalne światło. Blat powinien być na tyle szeroki, żeby zmieścił się na nim komputer, lampka nocna i niezbędne pomoce naukowe. Pod biurkiem można umieścić drukarkę. Niezależnie od tego, czy urządzamy pokój młodzieżowy dla chłopca, czy dla dziewczyny, warto też zainwestować w ergonomiczne i dostosowane do wzrostu nastolatka krzesło. Najlepiej wybrać obrotowe, z możliwością regulacji wysokości siedziska i podłokietników. W strefie nauki powinno być miejsce na książki, a zatem warto zainwestować w regał lub półki.
- Strefa przechowywania – to szafa, komoda lub inne meble, do których można schować odzież, buty i dodatki. W pokoju dla nastolatka czasem trudno utrzymać porządek, dlatego pojemna szafa to jeden z najważniejszych mebli, który ułatwi zachowanie ładu w pomieszczeniu.
- Strefa rozrywki – po intensywnym dniu spędzonym w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, nastolatek powinien móc się zresetować. Jak urządzić kącik relaksu w pokoju młodzieżowym? To proste, wystarczy np. ściana, na której zawiesimy tarczę do darta (rzutek) lub telewizor z konsolą do gier.
Jak urządzić pokój młodzieżowy – kolory i dodatki
Wiek nastoletni to okres poszukiwania siebie, eksperymentowania, ale również testowania cierpliwości rodziców. Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi chce wyrazić swój bunt również poprzez styl, w jakim zostanie urządzony ich pokój. Nietypowe kolory? Oryginalne grafiki na ścianach? Warto pozwolić nastolatkowi zaaranżować przestrzeń w taki sposób, jaki jest mu bliski. Można także podsunąć kilka pomysłów, które są obecnie bardzo modne:
- kontrastowe kolory – czarna ściana przy biurku pomalowana farbą tablicową będzie się świetnie prezentować w towarzystwie kanarkowych zasłon i takich samych poduszek na łóżku. To doskonały pomysł, jeśli zastanawiamy się, jak urządzić pokój nastolatkowi.
- odcienie szarości i brąz – klasyczny wybór do pokoju młodzieżowego, propozycja dla osób, które rozpraszają intensywne kolory i wolą postawić na stonowane odcienie. Szare ściany połączone z naturalnymi, drewnianymi meblami i deskami podłogowymi będą stanowić idealne tło dla dodatków.
- pudrowy róż i biel – ciekawa propozycja dla dziewczyn, jeśli zastanawiamy się, jak udekorować pokój nastolatce. Ściany w pastelowym kolorze oraz białe meble będą nadawać wnętrzu romantycznego, nastrojowego charakteru.
Co na okno do pokoju młodzieżowego? Oryginalnym i bardzo modnym rozwiązaniem są shuttersy, czyli nowoczesne okiennice wewnętrzne w formie poziomych lameli z drewna lub MDF. Są bardzo stylowe, a ich uniwersalny charakter sprawia, że z łatwością dopasujemy je do wystroju wnętrza. Shuttersy pozwalają swobodnie kontrolować dopływ naturalnego światła, a sterowanie odbywa się za pomocą specjalnego cięgna. Za jednym pociągnięciem można całkowicie zasunąć okiennice lub wpuścić do pomieszczenia odpowiednią dawkę słońca. To ciekawy pomysł, niezależnie od tego, czy aranżujemy pokój dla nastolatki, czy przestrzeń, w której będzie mieszkał chłopak.
Pokój nastolatki – co warto wziąć pod uwagę?
Jak urządzić pokój nastolatce, która interesuje się modą, ma swoją kolekcję kosmetyków i lubi eksperymentować z wyglądem? Oto lista elementów, które warto uwzględnić w aranżacji:
- toaletka – można zainwestować w tradycyjny mebel lub wybrać niewielką konsolę, którą ustawimy pod ścianą z lustrem. Toaletka powinna być odpowiednio oświetlona lub znajdować się w pobliżu okna.
- szafka na kosmetyki – pojemna komoda z szufladami, półki – niezależnie od tego, co wybierzemy, powinniśmy zapewnić nastolatce dużo miejsca do przechowywania.
- szafa z lustrem – duże wiszące lustro pozwoli młodej damie wybrać odpowiednią stylizację do szkoły, na spotkanie z przyjaciółkami lub randkę.
Pokój nastolatka – ważne elementy
Pokój młodzieżowy dla chłopaka to jego osobista enklawa, w której powinien móc realizować swoje pasje. Oto lista elementów, które mogą się w niej znaleźć:
- kącik hobby, np. przestrzeń na instrumenty (gitarę lub perkusję), dodatkowy blat do majsterkowania lub składania modeli.
- miejsce do ćwiczeń – np. drabinka, do której można dołączyć ławeczkę lub drążek do podciągania się,
- pojemne szafki na kolekcję płyt lub inne ważne dla nastolatka przedmioty.