Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak urządzić pokój na poddaszu, aby był komfortowy i praktyczny?

Pokój do pracy i wypoczynku urządzony na poddaszu

Pokój na poddaszu często nie jest wykorzystywany – skosy i belki bywają odbierane jako duże utrudnienie w urządzeniu pomieszczenia w taki sposób, aby można było wygodnie z niego korzystać. Wystarczy jednak odrobina pomysłowości, aby poddasze stało się równie komfortowe jak każdy inny pokój. Dowiedz się, jak urządzić pokój na poddaszu!

Pomysł na pokój na poddaszu

Zacznijmy od tego, w jakiego rodzaju pomieszczenie można zamienić poddasze. Dodatkowa sypialnia? Pokój dla nastolatka? Gabinet? A może domowa siłownia? Tak – wszystkie te pomysły są dobre, ponieważ wszystko zależy od twoich potrzeb.

Pokój na poddaszu można z powodzeniem przekształcić w:

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać całą dostępną przestrzeń, warto zdecydować się na meble na wymiar.

Jak urządzić pokój na poddaszu ze skosami lub belkami?

Przekształcenie poddasza w nowoczesny, wygodny i praktyczny pokój nie jest dużo trudniejsze niż urządzenie pomieszczenia bez skosów czy belek, ale warto zastosować się do kilku wskazówek.

Ponieważ pomieszczenia na poddaszu zazwyczaj mają niewielki metraż i bywają niskie, najlepiej pomalować je w barwy, które optycznie je powiększą oraz rozjaśnią, takie jak biel, jasne odcienie szarości bądź pastele. Jeśli lubisz bardziej intensywne kolory, lepiej nałożyć je tylko na jedną ścianę.

Warto – jeśli tylko jest taka możliwość – sięgnąć po duże szklane lub lustrzane powierzchnie, np. szklane drzwi do pokoju czy lustrzane drzwi do szafy, dzięki którym pomieszczenie będzie lepiej doświetlone i wyda się większe. Zdecydowanie też polecamy drzwi przesuwne, które pozwalają „zaoszczędzić” przestrzeń.

Postaraj się urządzić pokój w takim stylu, który będzie dobrze komponował się z cechami poddasza, takimi jak widoczne elementy konstrukcyjne dachu. Najlepiej w takiej sytuacji pasują style loft lub skandynawski. Dzięki temu twój pokój na poddaszu będzie miał nowoczesny charakter.

Jeśli masz pokój na poddaszu z belkami, przekuj to w zaletę, na przykład podkreślając belki odpowiednim oświetleniem. Podobnie w przypadku pokoju na poddaszu ze skosami – zamiast ukrywać skosy, warto je wyeksponować, malując je innym kolorem farby albo nakładając przykuwającą oko tapetę. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w ten sposób możesz optycznie pomniejszyć pomieszczenie.

W przypadku poddasza zaleca się oświetlenie punktowe sufitowe, najlepiej takie, które pozwala skierować światło w wybranym kierunku. Zadbaj też o to, aby rozmieścić meble względem okien w przemyślany sposób – przykładowo, jeśli na poddaszu urządzasz pokój do pracy, ustaw biurko tak, aby było dobrze oświetlone, ale aby nie przeszkadzało ci światło padające z okna na monitor komputera.

Meble postaraj się ustawiać przy ścianach, pozostawiając otwarty środek pokoju (tam, gdzie jest najwyższy sufit) – dzięki temu pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Same meble powinny być jasne i mieć lekką formę. Jeśli zarówno meble, jak i ściany będą miały ten sam jasny kolor, dodatkowo optycznie powiększysz przestrzeń.

Pamiętaj też, aby z mebli, które ustawisz pod skosami, dało się wygodnie korzystać na co dzień bez ciągłego myślenia o tym, czy nie uderzymy głową w sufit. Jeśli ściana jest zbyt niska lub jej nie ma, zaleca się dobudowanie drugiej, która będzie odpowiednio wysoka. Ściany na poddaszu – czyli ściany, które znajdują się na najwyższej kondygnacji budynku i podnoszą dach – to tak zwane  ściany kolankowe; przyjęło się, że jeśli poddasze ma być użytkowane jako przestrzeń mieszkalna, powinny mieć one wysokość co najmniej 80 cm, ale może się zdarzyć, że taka wysokość będzie dla ciebie niewystarczająca.

Jeśli nie chcesz dobudowywać dodatkowej ścianki, możesz sięgnąć po inne rozwiązanie – okiennice wewnętrzne shuttersy można z powodzeniem zastosować jako przepierzenie, a przestrzeń pod skosem wykorzystać na przykład jako schowek na rzadko używane rzeczy. Jeśli jest ona wystarczająco wysoka, możesz też zamontować tam półki i przekształcić w szafę, jako drzwi do szafy również wykorzystując shuttersy – mają one duże możliwości doboru parametrów, więc łatwo dopasować je do potrzeb.