Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak wyciszyć pokój lub mieszkanie?

Wyciszona sypialnia

Hałas może być szkodliwy dla ludzkiego zdrowia – i to nie tylko wtedy, kiedy jest niezwykle głośny, ale również wtedy, gdy jest długotrwały. Dlatego warto zadbać o to, aby do naszego mieszkania było wygłuszone i tym samym „odporne” na niepożądane dźwięki. Podpowiadamy, jak wyciszyć pokój, dom lub mieszkanie.

Dlaczego warto wyciszyć pokój?

Nieważne, czy przeszkadzają ci odgłosy miasta, takie jak dzwonienie tramwajów lub szum samochodów, czy hałasujący sąsiedzi – cisza w mieszkaniu jest czymś, o co trzeba się zatroszczyć ze względu na dobre samopoczucie i zdrowie. Mieszkanie powinno być miejscem, w którym można odpocząć, zrelaksować się i, oczywiście, wyspać – hałasy często to uniemożliwiają, w nocy wybudzają ze snu, a w dzień wytrącają ze spokoju i nierzadko irytują. Głośne dźwięki przeszkadzają też w skupieniu się na pracy – w czasach, kiedy wiele osób pracuje zdalnie, jest to również istotna kwestia.

Powinniśmy zadbać o wyciszenie pokoju także wtedy, kiedy to my powodujemy hałas, który mógłby przeszkadzać sąsiadom – często puszczamy głośną muzykę, nasz pies lubi głośno szczekać albo nasze dzieci hałaśliwie się bawią.

Zgodnie z ustaleniami naukowców, do hałasu nie można się przyzwyczaić – nawet jeśli wydaje nam się, że muzyka dobiegająca od sąsiadów, odgłosy kosiarek pracujących na zewnątrz lub szum ruchu ulicznego nam nie przeszkadza, wcale tak nie jest, a te niepożądane dźwięki mają wpływ na nasz organizm. Co istotne, hałas jest szkodliwy nie tylko wtedy, gdy jest bardzo głośny – wystarczy, że jest długotrwały, jak w przypadku wspomnianego ruchu samochodowego. Dlatego warto w mieszkaniu wyciszyć przynajmniej sypialnię i pokój dziecięcy, ale też pomieszczenia, w których pracujemy, uczymy się lub odpoczywamy.

9 sposobów na wyciszenie mieszkania

Wiemy już, dlaczego wyciszenie mieszkania jest ważne – ale jak to zrobić? Poniżej prezentujemy kilka metod. Dobierz te, które najlepiej sprawdzą się w twojej sytuacji – są możliwe do wprowadzenia i usuną ten rodzaj hałasu, który jest dla ciebie problematyczny.