Jak wyciszyć pokój lub mieszkanie?
Hałas może być szkodliwy dla ludzkiego zdrowia – i to nie tylko wtedy, kiedy jest niezwykle głośny, ale również wtedy, gdy jest długotrwały. Dlatego warto zadbać o to, aby do naszego mieszkania było wygłuszone i tym samym „odporne” na niepożądane dźwięki. Podpowiadamy, jak wyciszyć pokój, dom lub mieszkanie.
Dlaczego warto wyciszyć pokój?
Nieważne, czy przeszkadzają ci odgłosy miasta, takie jak dzwonienie tramwajów lub szum samochodów, czy hałasujący sąsiedzi – cisza w mieszkaniu jest czymś, o co trzeba się zatroszczyć ze względu na dobre samopoczucie i zdrowie. Mieszkanie powinno być miejscem, w którym można odpocząć, zrelaksować się i, oczywiście, wyspać – hałasy często to uniemożliwiają, w nocy wybudzają ze snu, a w dzień wytrącają ze spokoju i nierzadko irytują. Głośne dźwięki przeszkadzają też w skupieniu się na pracy – w czasach, kiedy wiele osób pracuje zdalnie, jest to również istotna kwestia.
Powinniśmy zadbać o wyciszenie pokoju także wtedy, kiedy to my powodujemy hałas, który mógłby przeszkadzać sąsiadom – często puszczamy głośną muzykę, nasz pies lubi głośno szczekać albo nasze dzieci hałaśliwie się bawią.
Zgodnie z ustaleniami naukowców, do hałasu nie można się przyzwyczaić – nawet jeśli wydaje nam się, że muzyka dobiegająca od sąsiadów, odgłosy kosiarek pracujących na zewnątrz lub szum ruchu ulicznego nam nie przeszkadza, wcale tak nie jest, a te niepożądane dźwięki mają wpływ na nasz organizm. Co istotne, hałas jest szkodliwy nie tylko wtedy, gdy jest bardzo głośny – wystarczy, że jest długotrwały, jak w przypadku wspomnianego ruchu samochodowego. Dlatego warto w mieszkaniu wyciszyć przynajmniej sypialnię i pokój dziecięcy, ale też pomieszczenia, w których pracujemy, uczymy się lub odpoczywamy.
9 sposobów na wyciszenie mieszkania
Wiemy już, dlaczego wyciszenie mieszkania jest ważne – ale jak to zrobić? Poniżej prezentujemy kilka metod. Dobierz te, które najlepiej sprawdzą się w twojej sytuacji – są możliwe do wprowadzenia i usuną ten rodzaj hałasu, który jest dla ciebie problematyczny.
- Akustyczne tynki – są to tynki dźwiękochłonne, które nakłada się bezpośrednio na gołe mury. Z tego powodu jest to sposób, który stosujemy w trakcie budowy domu.
- Płyty akustyczne, korkowe lub izolacyjne – każde z nich mają nieco inne właściwości i są inaczej montowane, ale wszystkie pochłaniają dźwięki i poprawiają ich rozchodzenie się. Najprostsze do zamontowania są płyty korkowe, jednak mają one niezbyt estetyczny wygląd.
- Tapety korkowe – są cieńsze niż wspomniane wyżej płyty, dlatego nieco mniej skuteczne, ale mimo to w wielu okolicznościach stanowią dobry sposób na wyciszenie pokoju.
- Panele ścienne akustyczne – są stosunkowo łatwo montowane, a ich dużą zaletą jest atrakcyjny wygląd.
- Podwieszany sufit – to doskonała metoda na odcięcie się od hałasów dobiegających z góry, niestety jak wszystkie sposoby wymienione dotychczas, wymagająca przeprowadzenia prac remontowych.
- Dźwiękoszczelne drzwi i okna – warto się za nie zdecydować zwłaszcza w mieszkaniu w bloku, jeśli przeszkadzają nam odgłosy z korytarza lub dźwięki z ulicy.
- Tkaniny – hałasy w pokoju wygłuszają również przedmioty wykonane z miękkich materiałów, takie jak dywany, wykładziny, firany, zasłony, poduszki, narzuty, kilimy, makatki itp. Jest to sposób mniej skuteczny niż specjalistyczne tynki czy płyty, ale często wystarczający, a przy tym bardzo prosty do zastosowania.
- Meble – dźwięki z łatwością rozchodzą się w pustej przestrzeni, zatrzymują je jednak sofy, fotele, szafy, regały i inne meble, często więc wystarczy odpowiednio zaaranżować pokój, aby go wygłuszyć.
- Shuttersy (okiennice wewnętrzne) – shuttersy bardzo dobrze chronią przed zewnętrznym hałasem, a przy tym są estetyczne i pasują do praktycznie każdego wystroju. Przy okazji zabezpieczą też pokój przed nagrzaniem czy wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.