Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Jak zaciemnić okna? Podpowiadamy najlepsze sposoby na zaciemnienie okien

Zaciemnienie okna

Projektując dom lub poszukując wymarzonego mieszkania, zwracamy szczególną uwagę na duże okna, które zapewniają maksymalne natężenie naturalnego światła. Czasem jednak chcemy ochronić pomieszczenia przed słońcem, np. żeby odpocząć, obejrzeć ulubiony serial czy popracować. Jak zaciemnić okna? Przedstawiamy najlepsze sposoby!

Dlaczego zaciemnienie okien w mieszkaniu jest tak ważne?

Odcięcie się od nadmiernego promieniowania słonecznego ma duże znaczenie w sypialni, salonie czy domowym gabinecie. Uporczywe promienie słoneczne mogą przeszkadzać w wypoczynku, np. kiedy chcemy uciąć sobie popołudniową drzemkę lub położyć dziecko spać w ciągu dnia. Nasłoneczniony pokój nagrzewa się, szczególnie w czasie upałów, a przebywanie w takim pomieszczeniu jest bardzo męczące. Do tego światło padające na ekran telewizora lub komputera przeszkadza w oglądaniu ulubionego programu czy w pracy. Warto zatem zainwestować w odpowiednie osłony okienne, które zabezpieczą wnętrze przed zbyt mocnym natężeniem światła i zapewnią mieszkańcom maksymalny komfort. Zastanawiasz się, jak zaciemnić sypialnię? Sprawdź nasze propozycje.

Zaciemnienie okna – rolety blackout

Zaciemniające rolety termiczne typu blackout to rozwiązanie, które pozwoli całkowicie osłonić pomieszczenia przed słońcem. Materiał pokryty z jednej strony gumą doskonale odizolowuje od światła, a także chroni wnętrze przed nagrzewaniem się. Żeby jednak osłona w 100% spełniała swoją funkcję, musi całkowicie przykrywać okno. Wybierając rolety zaciemniające, nie możemy zatem swobodnie regulować dopływu światła – nawet gdy materiał będzie opuszczony do połowy lub ¾ wysokości okna, promienie słoneczne będą wpadać do pomieszczenia. To jednak dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiamy się jak zaciemnić pokój, w którym odpoczywamy i np. na czas popołudniowej drzemki chcemy całkowicie wyeliminować światło.

Rolety dzień-noc

W przeciwieństwie do zwykłych rolet zaciemniających, które są umieszczone w kasecie i wyposażone w prowadnice, rolety dzień-noc pozwalają na regulowanie natężenia światła. Zbudowane są z naprzemiennie umieszczonych pasów tkaniny i przezroczystej siateczki, a sposób sterowania umożliwia ustawianie ich w dowolnym położeniu względem siebie. Możemy zatem wpuścić do pomieszczenia tyle światła, ile chcemy i ile nie będzie nam przeszkadzać np. w pracy czy relaksie przed telewizorem. Niestety rolety dzień-noc nie pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju – pomiędzy oknem a materiałem powstaje przestrzeń, przez którą mogą przedostawać się promienie słońca. Są jednak dobry wyborem, jeśli nie zależy nam na zupełnym odizolowaniu się od światła.

Czym zaciemnić okno? Postaw na shuttersy

Ta propozycja to hit na rynku wnętrzarskim – bardzo modny obecnie element wystroju, który sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych. Shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice z poziomymi, regulowanymi lamelami, pozwalają swobodnie kontrolować natężenie światła słonecznego. Listewki można umieścić w dowolnej pozycji – otworzyć/zamknąć całkowicie lub pozostawić jedynie wąskie szczeliny, przez które wpadnie odrobina światła. Ozdobne okiennice nie tylko zapewniają optymalną ochronę przed nadmiernym słońcem, ale są również stylowe i można zamontować je w sypialni, salonie, kuchni czy biurze. Całkowite zaciemnienie okna zapewni połączenie okiennic wewnętrznych i rolet podwójnie plisowanych o strukturze plastra miodu. Plisy zaciemniające zatrzymują promienie słoneczne i są doskonałym uzupełnieniem stylowych shuttersów.