Mieszkanie w stylu glamour? Zadbaj o aranżację okien
Mieszkanie w stylu glamour już od progu zachwyca nas luksusem i elegancją w najlepszym wydaniu. W takim wnętrzu nic nie jest przypadkowe – każdy detal jest starannie wyselekcjonowany, a aranżacja spójna i przemyślana. Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour, żeby nie przesadzić z ilością dodatków? Co sprawdzi się na oknach?
Dom w stylu glamour – postaw na blask
Glamour jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych stylów aranżacyjnych. Został zapoczątkowany w latach 30. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a wielu inspiracji dostarczały ówczesne hollywoodzkie gwiazdy, które urządzały swoje domy w niezwykle wyrafinowany sposób. Glamour od lat nie wychodzi z mody, a każdy kolejny sezon przynosi nową, odświeżoną odsłonę tego eleganckiego i przepełnionego luksusem trendu.
Jakie są główne cechy wnętrza w stylu glamour? To przede wszystkim zamiłowanie do przepychu, wytworne i starannie dobrane meble oraz dodatki, a także blask, który urzeka już po przekroczeniu progu mieszkania. Połyskujące powierzchnie, w których odbija się światło, mogą zagościć we wnętrzu w postaci luster czy błyszczących frontów mebli. Glamour to także szlachetne tkaniny – atłas, welur, jedwab, satyna i gęsto tkana bawełna, które będą się świetnie prezentować w postaci poszewek na poduszki, pledów czy zasłon. Nie można też zapomnieć o oświetleniu – masywnych lampach sufitowych, srebrnych lampkach nocnych z podstawą z wysoko polerowanej stali nierdzewnej czy listwach LED ukrytych w podwieszanym suficie.
Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour – dodatki i kolory
Aranżację wnętrza w stylu glamour warto zacząć od podstaw, czyli ścian i podłóg. Ciekawym akcentem będzie wzorzysta tapeta, np. w kolorze fioletowym – to z pewnością ożywi wnętrze. Podłogi można wykończyć wielkoformatowymi płytkami imitującymi marmur, koniecznie wykonanymi na wysoki połysk. A jakie elementy wystroju warto umieścić w mieszkaniu w stylu glamour? To przede wszystkim:
- kryształowy żyrandol,
- pikowana sofa,
- konsola w stylu ludwikowskim na wygiętych nóżkach,
- ruchome okiennice wewnętrzne (shuttersy),
- lustrzane szafki nocne,
- stół ze szklanym blatem.
- czarno-białe płytki podłogowe (np. szachownica w łazience),
- biały, puszysty dywan,
- sztukateria na ścianach i suficie.
Warto też pamiętać o odpowiednich kolorach – dom w stylu glamour jest skąpany w delikatnych, jasnych barwach. W tak urządzonym wnętrzu dominuje biel, beż, kość słoniowa, pastelowy róż, błękit, szarość, ecru, a srebro i złoto stanowią wyrazisty akcent. Jest tu także miejsce na inne intensywne kolory, np. głęboki fiolet, jednak lepiej przemycić go w postaci dodatków, np. tapicerowanej ławki w stylu chesterfield czy dywanika w łazience.
Aranżacja okna w stylu glamour
Odpowiednia dekoracja okna w znaczący sposób wpływa na charakter wnętrza – tak również jest w przypadku stylu glamour. Co wybrać – ciężkie zasłony, zwiewne tiulowe firanki, a może modne rolety dzień-noc? W ostatnich latach popularność zdobywa inny typ dekoracji okiennych – shuttersy, czyli ozdobne okiennice wewnętrzne, które świetnie prezentują się w luksusowych wnętrzach. Okiennice mają formę poziomych listewek, a do sterowania ich położeniem służy specjalne cięgno, które może być ukryte lub widoczne. Szczególnie eleganckie są białe shuttersy, które stanowią subtelne tło dla innych elementów aranżacji. Dekoracja okna glamour może też wychodzić na pierwszy plan – ciemne shuttersy, np. brązowe, będą stanowić wyrazisty akcent w eleganckim wnętrzu. Dekoracyjne okiennice wewnętrzne znakomicie prezentują się solo, ale można także zestawić je z zasłonami.