Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Optymalna temperatura w mieszkaniu

Nowoczesne mieszkanie

Odpowiednia temperatura w mieszkaniu powinna sprzyjać komfortowemu wypoczynkowi, nauce oraz pracy. Zbyt wysoka lub zbyt niska może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników. Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? Co zrobić, żeby utrzymać ją na odpowiednim poziomie?

Jaka temperatura w mieszkaniu będzie optymalna?

Każdy z nas odczuwa temperaturę subiektywnie – niektórzy wolą, kiedy w domu jest bardzo ciepło, a inni cenią orzeźwiający chłód, zwłaszcza w sypialni. To, jaka będzie najlepsza temperatura w mieszkaniu, zależy od wielu czynników – ale najbardziej istotnym jest rodzaj pomieszczenia oraz funkcja, jaką pełni.

Pokoje, w których w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu, czyli salon, pokój dzienny czy jadalnia, powinny umożliwiać nam komfortowy wypoczynek – a do tego jest potrzebna optymalna temperatura w mieszkaniu. Nie może być zbyt niska, bo to niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Najlepiej, żeby temperatura w części dziennej była utrzymywana w przedziale 20-22 stopnie Celsjusza. Nie przekraczajmy 24 stopni, pamiętajmy o tym, że im cieplej, tym trudniej zapewnić optymalną wilgotność powietrza. Przesuszone drogi oddechowe zwiększają ryzyko infekcji wirusowych, a zatem wyższa temperatura może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Zdecydowanie cieplej powinno być w łazience – żeby kąpiel była przyjemnością, a my nie odczuwali chłodu po wyjściu z wanny. Najlepiej zapewnić w pomieszczeniu temperaturę na poziomie nawet 24 stopnie. Ważnym aspektem jest również wilgotność, jaka panuje w łazience. Para wodna sprzyja powstawaniu pleśni np. na suficie, a jeśli do tego dojdzie brak odpowiedniej wentylacji, to problem gotowy. Wyższa temperatura pomaga utrzymać w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności.

Zastanawiając się, jaka ma być prawidłowa temperatura w mieszkaniu, uwzględnijmy również pomieszczenia, w których powinno być chłodniej. Mamy na myśli przede wszystkim sypialnię – tutaj warto nieco przykręcić kaloryfer. Najzdrowszy sen zapewni temperatura od 18 do 21 stopni – w takich warunkach wypoczywamy efektywnie, a nasz organizm nie wychładza się ani nie nagrzewa za mocno. Jeśli w sypialni jest za gorąco, sen staje się płytki i zbyt krótki, a my po przebudzeniu czujemy się zmęczeni. Chłodniej powinno też być w kuchni, z uwagi na funkcję tego pomieszczenia – tutaj gotujemy, smażymy, pieczemy, a działające urządzenia AGD nagrzewają wnętrze. W kuchni można zatem ustawić temperaturę na 16-18 stopni.  

Zdrowa temperatura w mieszkaniu – jak ją utrzymać?

Niekorzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia może być zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura. O ile w zimie możemy kontrolować poziom ciepła w mieszkaniu za pomocą pokręteł na kaloryferach, o tyle w lecie schłodzenie pomieszczeń bywa trudniejsze.

Niestety wysokie temperatury mogą być bardzo męczące – zwłaszcza w upalne dni, kiedy słońce mocno nagrzewa pomieszczenia. Szczególnie narażone są na to pokoje zlokalizowane od strony południowej, jednak duże promieniowanie słoneczne jest odczuwalne również od strony zachodniej. Mocne nasłonecznienie przeszkadza w wypoczynku, a światło padające na ekrany uniemożliwia oglądanie telewizji czy efektywną pracę oraz naukę.Najbardziej uciążliwe jest nagrzewanie się sypialni – w czasie letnich nocy trudno zasnąć, jeśli w temperatura w mieszkaniu jest wysoka. W takiej sytuacji warto pomyśleć o odpowiednich zasłonach, które ograniczą promieniowanie słoneczne i ochronią sypialnię czy salon przed nagrzaniem. Świetnym pomysłem są shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice w formie poziomych lameli, które pozwalają dozować światło i zabezpieczyć pomieszczenia przed zbyt wysoką temperaturą. Sterowanie shuttersami jest bardzo proste – okiennice mają wbudowane specjalne cięgno, za pomocą którego można lamele ustawiać w dowolnej pozycji. To łatwy sposób na kontrolowanie poziomu światła – idealny do sypialni, salonu i innych pomieszczeń.