Oryginalna aranżacja nowoczesnego okna wykuszowego

Okno wykuszowe daje wprost nieograniczone możliwości aranżacji i dekoracji. W jakim stylu można zaaranżować tę przestrzeń? Jak zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wykusza? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym.
Wykusz czy ryzalit?
Zacznijmy od rozróżnienia, czym jest wykusz a czym ryzalit. Wykusz to forma architektoniczna wywodząca się z Bliskiego Wschodu. To – podając za Wikipedią – wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej parteru o wysokości jednej lub kilku kondygnacji. Z kolei ryzalit – również cytując za Wikipedią – to występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część.
Wykusz – inspiracje i aranżacje
Jak zaaranżować wykusz? Jest to przestrzeń w pomieszczeniu, która może pełnić przeróżne role, np.:
- szerokiego parapetu, na którym można przechowywać różne przedmioty: bibeloty, książki, sentymentalne pamiątki. Na parapet można położyć poduszki lub siedzisko, wówczas będzie to dodatkowa przestrzeń do siedzenia np. na okazję przyjmowania gości,
- oranżerii pełnej kwiatów doniczkowych,
- do spania, by umieścić w niej zabudowę łóżka robionego na wymiar. Łóżko w wykuszu to doskonały pomysł na wykorzystanie tej przestrzeni w pożyteczny sposób, szczególnie wtedy, gdy każdy centymetr niewielkiego domu jest na wagę złota,
- półki do przechowywania rzeczy (np. książek, pościeli, dziecięcych zabawek lub innych rzeczy),
- miejsca na kanapę, chętnie wybierane rozwiązanie do salonu z wykuszem,
- miejsca do jedzenia wspólnych posiłków, popularna aranżacja w jadalni lub kuchni z wykuszem,
- miejsca do pracy (minigabinet), naturalne światło, wpadające do wnętrza, to doskonałe warunki do pracy,
- czytelni lub domowa biblioteczka,
- przestrzeni do gimnastyki, pilatesu lub jogi.
Wykusz nowoczesny, rustykalny czy minimalistyczny?
Wykusz – w zależności od preferencji i stylu, w jakim urządzone zostały pozostałe pokoje – można zaaranżować według kilku koncepcji. Popularne rozwiązania to:
- wykusz nowoczesny – w stylu nowoczesnym króluje prostota i funkcjonalność. Materiały? Drewno, metal, skóra i beton. Meble? Z gładkimi powierzchniami. Jeśli chodzi o kolory, to króluje przede wszystkim biel i czerń, można je uzupełnić – w kilku dodatkach – kolorami podstawowymi (żółtym, czerwonym i niebieskim). Okno w stylu nowoczesnym powinno być pozbawione ozdób i dawać jak najwięcej naturalnego światła.
- wykusz rustykalny – w stylu rustykalnym pierwsze skrzypce gra drewno z widocznymi słojami lub bielone oraz ludowe ornamenty, tekstylia i wzornictwo. Charakterystyczne elementy to lawenda (jako kolor i roślina), mosiężne okucia, widoczne belki (np. przy suficie). Okno w stylu rustykalnym można ozdobić delikatną, białą firanką lub szprosami, a na parapecie postawić gliniane donice ze świeżymi kwiatami lub ziołami.
- wykusz minimalistyczny – w stylu minimalistycznym dominują jasne i przestronne wnętrza i jak najmniej mebli oraz bibelotów. Każdy dodatek pełni jakąś rolę i jest użyteczny. Dominuje delikatna paleta barw stonowanych i neutralnych: biel, odcienie szarości, beże, brązy. Ważna jest jakość – ponieważ mebli i akcesoriów jest niewiele, ich jakość powinna być wysoka, a wygląd ekskluzywny. Okno w stylu minimalistycznym jest pozbawione ozdób, a funkcję dekoracji pełni osłona: roleta lub shutters.
Okno wykuszowe, czyli oryginalna alternatywa dla klasycznych ram
Okno wykuszowe pojawia się regularnie w trendach i aranżacjach wnętrz. Samo w sobie stanowi element dekoracyjny, ale można go jeszcze dodatkowo ozdobić w sposób stylowy i spójny z pozostałymi elementami znajdującymi się w pomieszczeniu. Jeżeli okno wykuszowe znajduje się tam, gdzie w ciągu dnia jest dużo słońca i pomieszczenie się mocno nagrzewa, nieodzowną ozdobą będzie odpowiednia osłona. Nowoczesna rolety zaciemniające (z tkaniny typu blackout) lub modne shuttersy, które można zamówić w spersonalizowanym wymiarze i kształcie, to funkcjonalne 2w1. Z jednej strony pełnią rolę klasycznej zasłony, która chroni przed promieniami słonecznymi i przegrzewaniem się, a dodatkowo stanowią ozdobę.