Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Oryginalna aranżacja nowoczesnego okna wykuszowego

Konik na biegunach w pokoju dla dziecka z oknem wykuszowym

Okno wykuszowe daje wprost nieograniczone możliwości aranżacji i dekoracji. W jakim stylu można zaaranżować tę przestrzeń? Jak zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wykusza? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym. 

Wykusz czy ryzalit?

Zacznijmy od rozróżnienia, czym jest wykusz a czym ryzalit. Wykusz to forma architektoniczna wywodząca się z Bliskiego Wschodu. To – podając za Wikipedią – wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej parteru o wysokości jednej lub kilku kondygnacji. Z kolei ryzalit – również cytując za Wikipedią – to występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część. 

Wykusz – inspiracje i aranżacje

Jak zaaranżować wykusz? Jest to przestrzeń w pomieszczeniu, która może pełnić przeróżne role, np.:

Wykusz nowoczesny, rustykalny czy minimalistyczny? 

Wykusz – w zależności od preferencji i stylu, w jakim urządzone zostały pozostałe pokoje – można zaaranżować według kilku koncepcji. Popularne rozwiązania to:

Okno wykuszowe, czyli oryginalna alternatywa dla klasycznych ram

Okno wykuszowe pojawia się regularnie w trendach i aranżacjach wnętrz. Samo w sobie stanowi element dekoracyjny, ale można go jeszcze dodatkowo ozdobić w sposób stylowy i spójny z pozostałymi elementami znajdującymi się w pomieszczeniu. Jeżeli okno wykuszowe znajduje się tam, gdzie w ciągu dnia jest dużo słońca i pomieszczenie się mocno nagrzewa, nieodzowną ozdobą będzie odpowiednia osłona. Nowoczesna rolety zaciemniające (z tkaniny typu blackout) lub modne shuttersy, które można zamówić w spersonalizowanym wymiarze i kształcie, to funkcjonalne 2w1. Z jednej strony pełnią rolę klasycznej zasłony, która chroni przed promieniami słonecznymi i przegrzewaniem się, a dodatkowo stanowią ozdobę.