Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Pomysł na piękny i stylowy wystrój okna w kuchni

Stylowa kuchnia z granitowym blatem oraz oknami wyposażonymi w okiennice

Nie masz pomysłu na okno w kuchni i jego aranżację? Przedstawiamy zasady, które warto znać i popularne style, które obecnie królują w wystroju wnętrz. 

Okno w kuchni i jego aranżacja

Okno w kuchni i aranżacja tej przestrzeni wymaga nieco więcej wprawy niż w przypadku pokoju dziennego lub sypialni. Kuchnia to pomieszczenie, w którym od gotowania wytwarzane są ogromne ilości pary wodnej. Zapachy dań i przypraw wnikają w tkaniny (np. firanek lub zasłon), podobnie jak tłuste plamy i zabrudzenia. Ponadto to pomieszczenie – szczególnie w blokach – jest niewielkie, każdy skrawek cennej przestrzeni jest na wagę złota. Okno w kuchni i jego aranżacja nie powinny przeszkadzać w otwieraniu okna, a także korzystania ze sprzętów znajdujących się nieopodal lub pojemników umieszczonych na parapecie: przypraw, świeżych ziół. Kuchnia powinna być funkcjonalna, dlaczego warto zadbać o to, by jak najwięcej naturalnego światła wpadało do środka w ciągu dnia, z kolei wieczorem i w nocy była doświetlona wystarczająco, by można było z niej komfortowo i bezpiecznie korzystać. 

Okno w kuchni i jego wystrój – zasady, o których warto pamiętać

Pomysł na okno w kuchni? 3 kierunki

  1. Minimalizm – less is more, czyli mniej znaczy więcej. W kuchni – szczególnie niewielkiej – prostota to zawsze dobry pomysł. Minimalizm oznacza pozbycie się zbędnych przedmiotów. Pomieszczenie urządzone w tym nurcie to tylko to, co niezbędne i odgrywa jakąś istotną rolę dla jego użytkowników. 
  2. Rustykalizm – ten styl inspiruje się wsią, naturą i ludowym rękodziełem. Pomysł na okno w kuchni rustykalnej? Z naturalnego lub bielonego drewna, a do tego drewniane podłogi z desek (najlepiej z widocznymi słojami), plecione makramy, rattan lub wiklina oraz świeże rośliny (np. zioła w donicach) na parapecie. 
  3. Naturalność – drewno lub inne naturalne materiały (np. kamień czy rattan) są w modzie. To ekologiczne, etyczne i estetyczne sposoby, by urządzić wnętrze. Do kuchni można dobrać lniane zasłony, rattanowe pojemniki na parapet, drewniane ramy okienne, drzwi i meble. W aranżacji wnętrz – kuchni oraz innych pomieszczeń w domu – warto postawić na meble i dodatki z recyklingu (z aukcji internetowych, pchlich targów lub piwnicy przodków). 
Odporne na wilgoć okiennice wewnętrzne shutters nad zlewozmywakiem w kuchni

Czy shuttersy w kuchni to dobry pomysł?

Pomieszczenia, takie jak kuchnia czy łazienka, gdzie panuje ogromna wilgoć, wymagają użycia odpowiednio zabezpieczonych, trwałych materiałów. Co wybrać na okno w kuchni, by osłona sprostała tak trudnym warunkom? Doskonałym pomysłem będą shuttersy z płyty MDF. Na życzenie klienta wykonujemy je również z MDF-u wilgocioodpornego. Najchętniej wybieranym wariantem kolorystycznym są okiennice wewnętrzne białe, które idealnie wpisują się w opisany powyżej styl rustykalny i minimalistyczny.