Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Shuttersy czy żaluzje drewniane? Podobieństwa i różnice

Ciemne drewniane okno osłonięte drewnianymi żaluzjami

Oprawa okien ma duży wpływ na wygląd całego wnętrza – podkreśla jego styl, dodaje mu przytulności lub elegancji. Dlatego warto włożyć nieco wysiłku nie tylko w wybór zasłon czy parapetów, ale też okiennic bądź żaluzji. Czy wiesz jednak, czym właściwie różnią się od siebie drewniane żaluzje i shuttersy?

Shuttersy dla kreatywnych 

Shuttersy to wewnętrzne okiennice, złożone z jednego lub kilku paneli, pomiędzy którymi znajdują się ruchome lamele. Lamele pozwalają ograniczać wpuszczane do wnętrza światło i działają dokładnie w taki sam sposób jak żaluzje.

Shuttersy mogą być drewniane lub wykonane z płyty MDF. Obie wersje niewiele różnią się od siebie wizualnie, na pierwszy rzut oka łatwo je też pomylić z drewnianymi żaluzjami. Shuttersy mają jednak bogatszą ofertę kolorów niż drewniane żaluzje, dzięki czemu można je dopasować do wnętrza w praktycznie każdym stylu. Pozwalają też na realizację najbardziej kreatywnych pomysłów.

Drewniane żaluzje dla fanów klasyki

Żaluzje składają się z lameli wykonanych z aluminium bądź drewna i połączonych za pomocą systemu sznurków lub żyłek z elementami służącymi do regulacji. Nie ma tutaj otwieranych paneli. Aby całkowicie odsłonić okno, nie otwieramy więc okiennic ani ich nie rozsuwamy, ale podciągamy żaluzje do góry. Z tego powodu stosowanie żaluzji w oknach i drzwiach balkonowych jest mało praktyczne.

Inną problematyczną cechą żaluzji jest… kurz. Podczas robienia porządków kurz ścierany z lameli osadza się na sznurkach i taśmach, a ich dokładne wyczyszczenie jest właściwie niemożliwe.

Żaluzje drewniane jednak dobrze się prezentują – ocieplają wnętrze, nadają mu przytulności i dobrze się komponują z różnymi stylami. Pasują zarówno do pomieszczeń w stylu retro, rustykalnym, a także skandynawskim (dotyczy to szczególnie białych żaluzji drewnianych).

Żaluzje drewniane wykonane z jasnego drewna

Shuttersy a drewniane żaluzje – jakie są różnice?

Zarówno shuttersy, jak i drewniane żaluzje zapewniają stylową oprawę okna, a także prywatność. Shuttersy mają jednak grubsze lamele o owalnym kształcie, dzięki czemu – w przeciwieństwie do żaluzji – w zimie oraz w lecie działają jako izolator termiczny, chroniąc przed utratą ciepła albo przeciwnie, przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczenia.

Ponadto okiennice shutters pozwalają lepiej kontrolować nasłonecznienie pokoju, a to za sprawą większej szerokości lameli. Im szersze są lamele, tym większe są przestrzenie między nimi. To oznacza  możliwość bardziej szczelnego ich zamknięcia, ale też więcej światła wpadającego do mieszkania, kiedy shuttersy są otwarte.

Kolejną przewagą shuttersów nad żaluzjami jest to, że produkowane są na indywidualne zamówienie i dlatego można je dopasować praktycznie do każdego okna. Co prawda można kupić żaluzje drewniane szerokie lub wysokie, ale ich wymiary są ograniczone. Tymczasem shuttersy na wymiar dopasujesz nawet do okna wyjątkowo wysokiego lub bardzo szerokiego.

Ponadto w ofercie SkyShutters mamy dostępne shuttersy hybrydowe, które zawierają elementy z płyty MDF i  drewniane. Pozwala to jeszcze lepiej dopasować okiennice do  potrzeb zamawiającego.