Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Światło dzienne w mieszkaniu. Dlaczego warto zadbać o odpowiednią ilość naturalnego światła?

Światło słoneczne przenikające między lamelami białych shuttersów

Światło naturalne pełni ważną rolę aranżacji wnętrz, a także wpływa na nasze samopoczucie. Pomieszczenia skąpane w promieniach słońca nastrajają optymistycznie i dodają energii. Urządzając mieszkanie warto zastanowić się, czym zasłaniać okna, żeby nie ograniczać dostępu światła dziennego. Podpowiadamy najciekawsze rozwiązania.

Światło naturalne i sztuczne – jak oddziałuje na nasz organizm?

Światło ma ogromny wpływ na organizm człowieka – może nas aktywizować do działania lub przeciwnie – uspokajać i wyciszać. Zastrzyk pozytywnej energii zapewniają zwłaszcza naturalne źródła światła, dlatego przy aranżacji wnętrza warto skupić się na tym, w jaki sposób zasłaniamy okna. Światło słoneczne wyznacza nasz rytm okołodobowy snu i czuwania, udowodniono również, że może regulować metabolizm. Jasne i dobrze oświetlone wnętrza pozytywnie wpływają na nastrój, dlatego dobrze się w nich czujemy i chętnie przebywamy. Oczywiście nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń też nie jest wskazane – powoduje, że wnętrza mocno się nagrzewają. Jak utrzymać odpowiedni balans świetlny?

Doświetlanie pomieszczeń światłem dziennym – jak kontrolować oświetlenie w domu

Chcesz zapewnić sobie optymalny poziom światła w domu? O tym warto pomyśleć już na etapie projektowania nieruchomości oraz planowania rozkładu pomieszczeń. Pokoje, w których przebywamy na co dzień – np. salon, powinny być jasne, dlatego warto zlokalizować je od południowej strony. Z kolei kuchnia, spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze mogą być położone od północy lub wschodu – nie wymagają dużego dostępu do światła słonecznego.

Niestety nie zawsze mamy bezpośredni wpływ na rozkład pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, dlatego warto pomyśleć o odpowiednich przysłonach okiennych. Osoby urządzające wnętrze mają wiele możliwości – mogą wybrać tradycyjne firanki, zdecydować się na zasłony, żaluzje lub rolety. Lekkie i zwiewne firanki wykonane z półprzezroczystego materiału to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, które wymagają doświetlenia. Pokój zlokalizowany od wschodu lub północy może okazać się zbyt ciemny w ciągu dnia, nie warto zatem zasłaniać okien ciężkim materiałem. Grube zasłony na okna, żaluzje lub rolety zaciemniające sprawdzą się jednak w pomieszczeniach, które wychodzą na południe lub zachód – pozwolą na osłonięcie się przed mocnym światłem słonecznym.

Co zamiast rolet na okna?

Alternatywą dla tradycyjnych sposobów zasłaniania okien są nowoczesne shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne w postaci poziomych listewek (lameli). Nie tylko pozwalają na kontrolowanie dopływu światła, ale także świetnie zdobią okna i sprawdzają w pomieszczeniach utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych – skandynawskim, industrialnym czy glamour. Kontrolowanie dopływu światła naturalnego jest w tym przypadku bardzo proste – shuttersami steruje się za pomocą specjalnego cięgna umieszczonego na środku okiennicy lub sprytnie ukrytego. Wewnętrzne okiennice można zamontować na różnych rodzajach okien, również tarasowych i dachowych. Szeroka paleta kolorów sprawia, że shuttersy można łatwo dostosować do wystroju każdego wnętrza.