Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Urządzamy restaurację w stylu retro. Czy warto postawić na shuttersy?

Restauracja retro

Chociaż okiennice wewnętrzne nie są typowym elementem stylu retro, to jednak dobrze z nim współgrają. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, urządzając restaurację w stylu retro i jak możesz zaaranżować okna, aby osiągnąć ciekawy efekt.

Czym charakteryzuje się styl retro?

Styl retro czerpie swoje inspiracje z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku, nie ma więc wiele wspólnego ze stylem prowansalskim czy rustykalnym, choć bywa z nimi mylony. 

Najważniejsze cechy stylu retro to:

We wnętrzach urządzonych w stylu retro znajdziemy też barwne tapety, wzorzyste zasłony, drewniane parkiety ułożone w jodełkę lub wzór koszykowy (albo płytki w kratkę), metalowe lub plastikowe lampy.

Styl retro to ciekawy pomysł na wnętrze zarówno mieszkania, jak i restauracji, trzeba jednak zachować umiar w stosowaniu kolorów i wzorów, aby nie uzyskać efektu przytłaczającego chaosu. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejętne połączenie stylistyki retro z nowoczesnością.

W przypadku wystroju restauracji warto skupić się na odpowiednich podłogach, stylowych meblach i adekwatnych dekoracjach. Można też zaczerpnąć pomysły na wystrój restauracji z amerykańskich lokali z lat 50., z charakterystycznymi czerwonymi fotelami, posadzką w czarno-białą kratę i metalowymi akcesoriami. 

Wystrój restauracji w stylu amerykańskich lokali z lat 50.

Jak zaaranżować okna w restauracji retro?

W stylu retro, także w restauracjach retro, najbardziej typowe są okna białe lub o barwie głębokiego brązu, bez szprosów. Często towarzyszą im ciężkie zasłony w kwiaty lub wzory geometryczne, ewentualnie w jednolitym kolorze (może to być żółć, czerwień, zieleń, ale też brudny błękit czy odcienie szarości).

Zasłony w oknach służą nie tylko do dekoracji, ale też do blokowania nadmiaru światła – retro wnętrza są zwykle umiarkowanie rozświetlone. Zasłony można jednak śmiało zastąpić shuttersami.

Na parapecie można postawić doniczki z ziołami lub kwiatami. Szczególnie dobrze do stylu retro pasują: begonia, asparagus, maranta i paprotki. 

Jakie shuttersy wybrać do wnętrza retro? 

Shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne, dzięki swoim prostokątnym kształtom, dobrze współgrają ze stylem retro. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich kolor. Białe shuttersy (szatersy) będą najlepiej wyglądać w pomieszczeniach, w których przeważają jasne barwy, w przeciwieństwie do ciemnobrązowych, które świetnie się sprawdzą w ciemnych wnętrzach. Ale ponieważ charakterystyczną cechą stylu retro są intensywne kolory, można podjąć ryzyko i zdecydować się na okiennice w odcieniach czerwieni, zieleni, żółci albo błękitu – w naszej ofercie mamy shuttersy w siedmiu standardowych barwach, ale na specjalne zamówienie wykonujemy okiennice w praktycznie każdym kolorze.