Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

W jakim stylu urządzić dom lub mieszkanie?

Mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim

Dom to nasza twierdza – powinien być komfortowy, funkcjonalny, a także urządzony zgodnie z indywidualnymi preferencjami mieszkańców. Styl skandynawski, boho czy kolonialny? Czym należy się kierować, poszukując stylu, w jakim warto urządzić mieszkanie? Przedstawiamy cenne wskazówki!

Metraż ma znaczenie, czyli w jakim stylu urządzić dom

Właściciele niewielkich mieszkań, np. ciasnych kawalerek, wcale nie muszą godzić się z ograniczoną przestrzenią. W takich mieszkaniach warto wykorzystać styl bazujący na jasnych, pastelowych kolorach. Idealne będą aranżacje inspirowane Skandynawią – białe ściany, jasne meble, a do tego kontrast w postaci drewnianych elementów, np. naturalnych desek na podłodze.

Na małym metrażu sprawdzi się również styl prowansalski – tutaj z kolei królują jasne meble na ludwikowskich nóżkach, które nadają pomieszczeniom lekkości, można też spotkać celowo postarzane elementy wyposażenia, np. przecierane witryny w stylu vintage. Nie należy jednak przesadzać z ilością dodatków – małe mieszkania łatwo zagracić.

Z kolei właściciele przestronnych domów mogą poeksperymentować z aranżacją wnętrza – np. wykorzystać elementy stylu śródziemnomorskiego. W takim domu sprawdzą się bogato zdobione płytki na podłodze i ścianach, tworzące oryginalne mozaiki, meble z drewna, a całość uzupełnią nieoczywiste kolory – zieleń, żółć i odcienie pomarańczowego. Duży metraż z pewnością podoła takiej feerii barw i wzorów – czego nie można powiedzieć o niewielkich, ciasnych mieszkaniach.

Światło i cień

W jakim stylu urządzić mieszkanie, jeśli jego okna wychodzą na północ lub wschód, a w ciągu dnia jest mało naturalnego światła? W takiej sytuacji sprawdzi się minimalizm – niewielka liczba dodatków, jasne kolory, najlepiej w pastelowych odcieniach oraz dużo powierzchni odbijających światło, np. luster czy błyszczących frontów mebli. Warto zadbać o to, żeby do pomieszczenia wpadało więcej promieni słonecznych – zrezygnować w ciężkich zasłon i postawić na lekkie firanki.

Jasne wnętrza skąpane w naturalnym świetle słonecznym to ideał! Można je urządzić w stylu amerykańskim, czyli nawiązującym do luksusowej willi – postawić na otwarty plan, połączyć kuchnię z jadalnią. Na ścianach warto zamontować ozdobne sztukaterie, w salonie postawić szarą kanapę z dużą ilością kolorowych poduszek, a aranżację uzupełnić wzorzystym dywanem na podłodze oraz klasycznymi lampami biurkowymi z jasnym kloszem. Niestety pomieszczenia położone od strony południowej lub zachodniej mają też swoje wady – w letnie dni mocno się nagrzewają. Żeby nieco ograniczyć poziom światła, warto zainwestować w eleganckie shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne – element charakterystyczny dla stylu amerykańskiego.

Dopasuj styl do siebie!

Wnętrze żyje wraz z domownikami i powinno odzwierciedlać ich zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu. Sprawdź praktyczne wskazówki, w jakim stylu urządzić dom.