Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Wnętrza w stylu boho – artystyczny nieład i szczypta egzotyki

Wnętrze w stylu boho

Lubisz romantyczne, przytulne wnętrza, które są wypełnione pamiątkami przywiezionymi z podróży, hippisowskimi dodatkami i pozornie niepasującymi do siebie wzorami? Sprawdź, czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach i wprowadź jego elementy do swojego mieszkania.

Co to jest styl boho?

Boho to sposób aranżacji wnętrz zaczerpnięty od środowisk bohemy artystycznej – poetów, pisarzy, malarzy, którzy urządzając swoje garsoniery, eksperymentowali ze stylami i mieszali inspiracje pochodzące z różnych kultur, np. cygańskiej czy orientalnej. Styl boho wywodzi się z XVII wieku, a obecnie przeżywa swój renesans.

Styl boho – wnętrza z kontrastem w tle

Czym charakteryzuje się styl boho? Mieszkanie utrzymane w tym klimacie to połączenie wielu kolorów, wzorów i faktur, często takich, które na pierwszy rzut oka w ogóle do siebie nie pasują. Swobodne, eklektyczne, nastrojowe – wnętrze boho zachęca do twórczej pracy, sprzyja relaksowi oraz zacieśnianiu więzi z rodziną czy przyjaciółmi. To idealne miejsce spotkań i rozmów.

Eklektyzm przejawia się na wielu płaszczyznach. Styl boho w domu mogą reprezentować zarówno delikatne, półprzezroczyste tkaniny, np. zwiewne firanki z łapaczami snów zawieszonymi na karniszu, jak i grube atłasowe poszewki na poduszki ułożone na sofie. Orientalne motywy mieszają się tutaj z kulturą aztecką, a stonowane barwy ziemi z intensywnymi odcieniami lub geometrycznymi wzorami, np. w postaci dodatków.

Boho dodatki do domu – przegląd najciekawszych pomysłów

Podoba ci się artystyczna swoboda we wnętrzach? Postaw na naturalne materiały – rattan, drewno, wełnę, len, trawę morską. Świetnym pomysłem będą plecione i sznurkowe dodatki, np. dywaniki, makramy, wiszące kwietniki, lniane koce z frędzlami czy efektowne osłonki na doniczki w formie kosza.

We wnętrzu boho sprawdzą się również surowe, drewniane blaty, np. na stoliku nocnym w sypialni czy kawowym w salonie. Nieodłącznym elementem mieszkania boho jest również biała, bawełniana pościel oraz jasne narzuty niedbale położone na łóżko. Dopełnieniem wystroju wnętrza będą rośliny, najlepiej w postaci modnych monster, efektownych zamiokulkasów czy sansewierii.

Nie zapominajmy o meblach i bibelotach, które nadają mieszkaniu charakteru. Zainwestujmy w antyki, np. ciężką, wykonaną z ciemnego drewna szafę, komodę lub biurko. Z kolei rattanowy wiszący fotel będzie idealnym miejscem do odpoczynku, a makramy z piórkami i koralikami wprowadzą do wnętrza romantyczny klimat. Idealnym dopełnieniem będzie dywan w kontrastowe, biało-czarne wzory, rodem z kultury Azteków.Oryginalną dekoracją okna będą okiennice wewnętrzne – shuttersy. Składają się z ruchomych listewek i świetnie odnajdują w mieszkaniach utrzymanych w stylu boho. Optymalnie dozują światło, są stylowe, funkcjonalne i utrzymane w ponadczasowej estetyce. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, jakie dodatki do stylu boho warto zastosować w mieszkaniu, to pamiętaj, że poziome lamele mogą również ozdobić drzwi, np. szafy. Ażurowe fronty utrzymane w jasnych kolorach lub naturalnym odcieniu drewna to doskonały pomysł na wnętrze inspirowane artystyczną bohemą.