Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Wybieramy okiennice wewnętrzne. Czy szerokość listew w shuttersach ma znaczenie?

Jasne shuttersy w nowoczesnym salonie

Listwy, inaczej zwane lamelami, mogą mieć różne wymiary. Standardowa szerokość listew w shuttersach wynosi 63 mm lub 89 mm, ale dostępne są też lamele o szerokości 114 mm. Czy ma to znaczenie? Tak, ponieważ szerokość lameli wpływa na to, jak prezentują się shuttersy w oknach.

Jak działają listwy w shuttersach?

Shuttersy składają się z paneli – jednego lub kilku – pomiędzy którymi umieszczone są poziome ruchome listwy, czyli lamele. Poprzez regulację kąta uchylenia lameli sterujemy ilością wpuszczanego do pomieszczenia światła.

Lamele możemy całkowicie otworzyć, całkowicie zamknąć albo uchylić na dowolną szerokość, w zależności od aktualnej potrzeby. Robimy to za pomocą pionowego drążka sterującego (nazywanego też patykiem sterującym lub, bardziej formalnie, cięgnem sterującym) umieszczonego na środku panelu. Drążek sterujący może być widoczny albo ukryty.

Pokój w stylu prowansalskim z shuttersami w oknach

Jak dobrać szerokość lameli do wnętrza? 

Podejmując decyzję odnośnie szerokości lameli w shuttersach, powinniśmy brać pod uwagę kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest wielkość okna – im większe okno, tym lepiej wyglądają w nim shuttersy z szerszymi lamelami. Dlatego do małych okien polecane są węższe lamele – 63 mm.

Reguła mówi też, że im szersze lamele, tym bardziej elegancko wyglądają. Dlatego w bardziej reprezentatywnych pomieszczeniach, takich jak salon, warto zamontować okiennice z szerokimi lamelami. Szerokie lamele sprawdzą się też w eleganckiej restauracji oraz w klasycznym biurze. 

A co z kolorem? Kolor shuttersów w oknach dobieramy, kierując się stylem, który chcemy nadać wnętrzu, a nie szerokością listew. Warto mieć jednak na uwadze, że dla charakteru wnętrza znaczenie ma zarówno kolor okiennic, jak i szerokość lameli.

Przykładowo shuttersy z szerokimi lamelami w kolorze białym szczególnie dobrze prezentują się w dużych, nowoczesnych wnętrzach, choć pasują też do stylu prowansalskiego. Z kolei do mieszkań i lokali w stylu skandynawskim lepiej dobrać węższe listwy – mogą być białe lub w kolorze drewna. Ciemne okiennice z wąskimi lamelami świetnie pasują do stylu industrialnego, mniej – do stylu rustykalnego, gdzie sprawdzą się szerokie lamele.