Blog

shuttersy w salonie, białe okiennice wewnętrzne

Monochromatyczne czy kontrastowe – jak dobrać okiennice wewnętrzne do kolorystyki wnętrza

Białe shuttersy idealnie dopełniają wystrój eleganckiej jadalni z elementami czerni i złota

Shuttersy to element aranżacji wnętrza, który może odmienić nasz salon, kuchnię, sypialnię lub łazienkę. Wybierając okiennice wewnętrzne jednym z kryteriów jest bez wątpienia ich kolor. Jak zatem dobrać kolor shuttersów do wnętrza?

Wybierając kolor shuttersów musimy wziąć pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim rodzaj pomieszczenia, kolor ścian, styl wnętrza (kolonialny, loftowy, skandynawski) i metraż.

Monochromatyczne czy kontrastowe – kolor shuttersów, a kolor ścian

Zgodnie z aktualnym trendem w projektowaniu wnętrz, ściany w pomieszczeniu nie muszą być w tym samym odcieniu, a nawet kolorze. Często stosowane są kontrastowe połączenia np. czerni z szarością lub innym jasnym, neutralnym kolorem. Jak zatem dobrać kolor szatersów? 

We wnętrzach utrzymanych jasnych kolorach (np. bieli, szarościach, beżu, ecru) bez kontrastowych akcentów, możemy zastosować zarówno okiennice monochromatyczne (w kolorze ścian) jak i kontrastowe. Te drugie będą stanowiły samodzielny element dekoracyjny, dodatkowo zaskakujący i zwracający uwagę w wystroju.  

Jeżeli nasz projektant wnętrz zaproponował ściany z elementem kontrastowym (jedna ściana np. czarna), wówczas najlepiej sprawdzą się shuttersy w dominującym kolorze ścian – przeważnie jasne (białe lub szare).  

Monochromatyczne shuttersy we wnętrzu w stylu prowansalskim, gdzie wykorzystane są jako drzwi do szafy

Jak dobrać kolor shuttersów do stylistyki wnętrza?

Shuttersy to przede wszystkim bardzo skuteczna osłona okien, ale także ciekawy element dekoracyjny, który pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Ważne jest jednak,  aby dobrać odpowiedni kolor okiennic do wystroju. 

Jeżeli zamierzamy urządzić salon lub sypialnię w stylu skandynawskim na pewno możemy zdecydować się na białe shuttersy, które idealnie dopełnią wystrój. Dobrze sprawdzą się także okiennice w odcieniach jasnej szarości.

Swoje wymagania ma styl kolonialny, z którego de facto wywodzą się okiennice wewnętrzne. Tu dominują ciepłe kolory, drewno i egzotyczne dodatki. Bez wątpienia we wnętrzach kolonialnych najlepiej prezentować się będą shuttersy drewniane. Będą one  idealną osłoną okien, ale sprawdzą się także jako np. drzwi szafy, parawan lub przepierzenie.  

Shuttersy możemy wykorzystać także w nowoczesnych wnętrzach loftowych. Okna loftowe to spore wyzwanie, ale okiennice shutters będą się pięknie prezentować przy tych dużych przeszkleniach. W mieszkaniach w stylu loft z pewnością warto zainstalować białe shuttersy, szczególnie gdy we wnętrzu dominuje naturalna, jasna kolorystyka. Białe okiennice nadadzą wnętrzu lekkości i rozjaśnią je. Natomiast dla odważnych proponujemy okiennice w nasyconych, jasnych barwach (np. czerwone), które przełamują chłód postindustrialnej aranżacji. Polecamy nasz wpis blogowy dotyczący shuttersów w loftach.

Shuttersy – nieograniczone możliwości aranżacji

Shuttersy to ciekawe rozwiązanie, które nie tylko chroni przed nadmiarem światła oraz zewnętrznym hałasem, ale jest również oryginalnym elementem aranżacji (nie tylko okna), który nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter. Wybór koloru okiennic zależy tylko od naszych indywidualnych preferencji lub wskazówek architekta wnętrz.